ZAPRASZAMY DO...HISTORII

Z okazji Dnia Niepodległości przygotowałyśmy dwie wystawy okolicznościowe podające informacje na temat święta wszystkich Polaków zawiązane z datą 11 listopada. Mamy nadzieję, że nikomu z Was nie musimy już tłumaczyć, dlaczego jest to bardzo ważny dzień w naszej historii. Jedną tablicę możecie zobaczyć na holu szkolnym, druga znajduje się w bibliotece właśnie. Oprócz istotnych krótkich informacji na temat święta, jego znaczenia oraz postaci naczelnika kraju- Józefa Piłsudskiego, znajduje się u nas prezentacja zdjęć przedstawiających postaci polskich żołnierzy- Piłsudczyków, którzy o naszą wolność walczyli. Każdy dumny Polak powinien o Nich pamiętać. Bo sam Marszałek przecież nie dałby rady wywalczyć niepodległości, potrzebował do tego swoich wiernych, wspaniałych Legionistów. Zachęcamy zatem wszystkich naszych Uczniów, ich Rodziców i Nauczycieli, by pokazali zdjęcia swoich przodków, którzy współtworzyli tę część historii Polski. Czasami takie zdjęcia leżą gdzieś zapomniane w domowych annałach, a jeśli chcielibyście pochwalić się patriotyczną tradycją Waszych rodzin, zapytajcie Dziadka lub Babcię, czy takie zdjęcia posiadają? Skoro tak, pokażcie je nam na krótki czas. Jeśli nie chcecie się rozstawać z rodzinnymi pamiątkami, przynieście choćby ich kopie. Będziemy bardzo wdzięczni.

Dla Naszych Czytelników, którzy chcieliby lepiej poznać postać Marszałka Józefa Piłsudskiego, mam propozycję książki do przeczytania. Jest ona z dwóch powodów ciekawa i niezwykła. Niezwykła, bo składa się z pism, rozkazów i przemówień Komendanta, czyli jest zbiorem zapisków Piłsudskiego, który opowiada o swoim dzieciństwie, szkołach, młodości, walce, konspiracji, odsiadkach. Ciekawa, bo Autor posługuje się odmienną od dzisiejszej polszczyzną. Ktoś, kto by nie pamiętał, że języki zmieniają się tak jak ludzie i ich czasy, pomyślałby, że pan Józef popełnił mnóstwo błędów w zapisie. Nic bardziej mylnego.

Książka nosi tytuł „Józef Piłsudski o sobie”. W podtytule mamy informację, że stanowi ona zbiór wyborów z pism, przemówień i rozkazów, jakie napisał sam komendant. Wszystkie teksty zebrał i wydał Z. Zygmuntowicz. Wydawcą jest Agencja „OMNIPRESS”- Spółdzielnia Pracy Dziennikarzy, Warszawa 1989. Stoi u nas na półce w dziele: historia Polski.

Ciekawostki:

- Piłsudski Józef urodził się w zamożnej rodzinie szlacheckiej na Wileńszczyźnie, miał liczne rodzeństwo (jak udało mi się ustalić było ich dziesięcioro, choć nie wszyscy dożyli dorosłości);
- Czytał dużo, jak sam mówi, „co mu wpadło pod rękę”. Ulubionym jego autorem z dzieciństwa był Słowacki, o którym napisał, że ”był jego pierwszym nauczycielem zasad demokratycznych”;
-
Rosjan uważał za „łajdaków i złodziei”, zwłaszcza tych, których widywał w Wilnie;
- Był uczniem pierwszego gimnazjum wileńskiego, szkoły, która mieściła się w murach dawnego uniwersytetu, na którym to studiowali Mickiewicz i Słowacki; nie muszę chyba dodawać, jak bardzo nie lubił rosyjskich nauczycieli, choć sam był całkiem dobrym uczniem.

 

Więcej dowiecie się z prezentowanej publikacji, jeśli tylko interesuje Was historia. Mnie wryły się w pamięć takie słowa Komendanta: „Uczucie przygnębienia, uczucie niewolnika, którego w każdej chwili jak robaka zgnieść mogą, leżało mi na sercu kamieniem młyńskim. Lata mego pobytu w gimnazjum zaliczam zawsze do najprzykrzejszych w swem życiu.”

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo