Z MISIEM DŻEKI ZWIEDZANIE BIBLIOTEKI

W październiku - miesiącu bibliotek zostały zaplanowane lekcje biblioteczne dla uczniów klas pierwszych. Każda klasa uczestniczyła w zajęciach, na których mogła się zapoznać z działalnością biblioteki szkolnej.

Na początku pani Monika przywitała dzieci w progach wypożyczalni, prezentując pierwszoklasistom nowe miejsce. Dzieci dowiedziały się, jakie działy z książkami są przeznaczone właśnie dla najmłodszych czytelników i gdzie mogą znaleźć lektury. Następnie zasiadły przy stolikach w czytelni. W dalszym ciągu lekcji usłyszały, że czytelnia to miejsce do nauki, indywidualnego czytania lub korzystania z gier planszowych, a po książki, które się w niej znajdują, nie należy sięgać samodzielnie - podaje je nauczycie l- bibliotekarz. Również on odkłada użyczone pozycje na półki. Należy się tu zachowywać cichutko, aby osoby, pragnące czytać, mogły się skupić na treści książek, a inne aby miały możliwość swobodnie i w skupieniu odrabiać lekcje. Dzieci aktywnie dyskutowały o tym, jak należy dbać o książki, na jak długi termin można je wypożyczać oraz o tym, co należy zrobić, jeśli książka zaginie lub zostanie zniszczona przez czytelnika .

Na koniec dzieci mogły już samodzielnie wypożyczyć wybrane przez siebie książeczki. Bardzo wielu skusiły kolorowe bajeczki - był to pierwszy ich samodzielny wybór książki. Pierwszaki lubią teraz przychodzić do czytelni, ponieważ kiedy znudzi się im czytanie, mogą tu zagrać w gry planszowe lub szachy. Mogą też wspólnie odrabiać lekcje. Z radością odnotowujemy, że często dzieci ze świetlicy oczekują na rodziców właśnie u nas.

Przez całą lekcję towarzyszył dzieciom pluszowy miś Dżeki - znawca biblioteki. Misio podsumowywał każdy fragment lekcji za pomocą zabawnych wierszyków. Żeby nie być gołosłowną, zacytuję krótki fragment:

Gdy do czytelni wejdziesz, mały Czytelniku,

zajmij swoje miejsce przy jakimś stoliku.
Tu kilka zasad musisz przestrzegać :
Po bibliotece nie wolno biegać.
Gadać tu głośno nie należy też,

bo każdy w ciszy czyta, jak wiesz.

Telefon, choć lubisz, zostaw w plecaku

i w świat wyobraźni ruszaj, dzieciaku!
Myślę, że były to dla dzieci ciekawe i pouczające lekcje. Odtąd są już równoprawnymi czytelnikami naszej szkolnej biblioteki.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo