Z KĄCIKA RECENZENTA - WARTO PRZECZYTAĆ PRZED EGZAMINEM...

Dobrze jest mieć w życiu kompas, który pomaga nawigować bezpiecznie i skutecznie pośród naszych ludzkich spraw. Takim kompasem są wartości moralne”- Irena Koźmińska

Na wstępie do tej recenzji posłużyłam się słowami Ireny Koźmińskiej - prezesa fundacji ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom”. I choć książka, którą chcę Wam teraz polecić, nie jest przeznaczona dla dzieci, to jest zapewne dedykowana trochę starszym czytelnikom, którzy dostrzegają oraz próbują zrozumieć zawiłości życia i ludzkich spraw.
Książka pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” wyd
ana nakładem wydawnictwa „Prószyński i spółka” w 2016 roku, stanowi zbiór kilkunastu krótkich opowieści, których bohaterami są przede wszystkim nastolatkowie, którzy dotarli do różnych krętych ścieżek swego życia. Młodzi ludzie postawieni są w sytuacjach, gdy muszą zająć określone stanowisko wobec najbliższych, kolegów lub znajomych, spróbować pokonać swoje słabości, strach przed nieznanym czy niewiarę we własne możliwości. Czytelnik poznając tych bohaterów i zdarzenia, w których uczestniczą, może przekonać się, że w trudnych chwilach, wydających się beznadziejnymi, należy się odwołać do wartości moralnych, wpajanych dzieciom przez nauczycieli, rodziców, dziadków lub innych dorosłych obecnych w ich życiu, opiekunów, którym zależy na dobru, powodzeniu i szczęściu podopiecznych.

Każde opowiadanie jest poprzedzone króciutkim wstępem, z którego wynika, do jakich konkretnie wartości odwołują się ich autorzy i jak je należy rozumieć. Czyta się z zainteresowaniem, bo treści dotyczą zwyczajnych ludzkich spraw. Dlaczego polecam tę książkę ósmoklasistom przed egzaminem? Bo autorzy testów kompetencji nierzadko formułują zadania otwarte tak, aby uczniowie mogli się odwołać do swego rozumienia wartości etycznych i wyjaśnić własne stanowisko, przyjęte w konkretnej sprawie. Warto zatem, aby wiedzieli, czym są: przyjaźń, odwaga, przyzwoitość, uczciwość lub odpowiedzialność.

Pragnę podsumować tę recenzję słowami pani prezes: „W dzisiejszym świecie - nastawionym na dobra materialne i sukces - warto pamiętać, że każdego z nas określa nie to, co posiada, jak wygląda i jaką ma pozycję, ale przede wszystkim, jakim jest człowiekiem, jaki ma system wartości. Dlatego powstała ta książka” .

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo