Z KĄCIKA RECENZENTA- TEŻ CHCIAŁBYM "MISTRZEM BYĆ"

W połowie listopada zaplanowano w naszej szkole serię spotkań dla uczniów realizowanych w ramach programu profilaktyki uniwersalnej z zakresu zapobiegania przejawom niedostosowania społecznego dzieci i młodzieży, przeciwdziałania uzależnieniom, zapobiegania agresji rówieśniczej. Co ciekawe, spotkania te będą pomocne, czego jestem pewna, również w pracy nauczycieli- wychowawców. Dlatego też postanowiłam zrecenzować książkę autorstwa Marcina Prusa, który we wspomnianej książce odnosi się właśnie do tej tematyki i poprowadzi u nas spotkania na poziomach klas 3-7. Pan Marcin jest byłym reprezentantem Polski w piłce siatkowej, wykonywał również zawód dziennikarza radiowego i telewizyjnego, komentatora i spikera sportowego. Realizował się także jako mówca motywacyjny i trener mentalny. Obecnie jest pedagogiem i psychologiem sportu. I właśnie On- Mistrz- poprowadzi wyżej wspomniane spotkania. Ponieważ podobne wizyty miały miejsce w Piątce w kilku poprzednich latach, to wiemy z całą pewnością, że mają one znaczący wpływ na słuchaczy i cieszą się dużą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

A teraz o książce. Ukazała się w 2016 roku nakładem Wydawnictwa Dziewięciu Muz z Wrocławia i do dziś nie traci na aktualności. Bo problemy, tudzież zachowania młodych i najmłodszych są na ogół takie same. Składa się z kilkudziesięciu króciutkich rozdziałów, w których autor podejmuje tematykę dotyczącą przeróżnych zagadnień, które razem składają na jeden niezwykły przepis- drogę do sukcesu i samodoskonalenia. Pan Marcin wie najlepiej, że nie jest to łatwa ani prosta droga, wymaga chęci, ustawicznej pracy (także nad sobą), czasami morderczego wysiłku, wielu cnót, samokrytycznego podejścia do siebie, dyscypliny i pokory oraz- co równie ważne- przychylnego, pełnego empatii stosunku do osób wokół nas. Weźmy choćby pod uwagę takie słowa autora: „Dla młodego pokolenia szacunek przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Tylko że to pokolenie kiedyś się zestarzeje i będzie oczekiwało czegoś, czego samo nie było w stanie dać...” I jeszcze jedna dobra i mądra rada dla uczniów: „Nikt nikomu nie powinien mieć za złe, że dorosły stara się nas wyprowadzić na ludzi nawet wbrew nam.” Tak więc jest to pozycja zawierająca mnóstwo dobrych rad, wiele istotnych pouczeń i refleksji, błyskotliwych mądrości i wskazówek dla młodych ludzi wkraczających do świata dorosłych. Warto słowa Mistrza wziąć sobie do serca, a co za tym idzie, trzeba sięgnąć po tę książkę.

Kilka informacji o autorze, które z niej wyczytałam:

- Urodził się 16 października 1978 roku w Starogardzie Gdańskim, czyli niedaleko. Niedawno obchodził 44 urodziny;

- Po podstawówce uczęszczał do I Liceum im. Marii Skłodowskiej w swoim rodzinnym mieście, potem został uczniem ekonomika, a następnie uczył się w szkole o profilu piłki siatkowej w Rzeszowie;

- Był czołowym graczem drużyny Mostostal- Azoty Kędzierzyn- Koźle, z którą zdobył mistrza Polski;

- W 2013 roku wydał pierwszą książkę- autobiografię pod tytułem „Wszystkie barwy siatkówki”;

- W ostatnich latach podjął dodatkowo studia pedagogiczne. 

Książka Marcina Prusa pt. „Mistrzem być!” jest dostępna w naszej bibliotece jako darowizna autora w ilości dwóch egzemplarzy. Bardzo polecam!!!

Katarzyna Lisowiec- Poręba

 

 

 

 

Script logo