Z KĄCIKA RECENZENTA- NAGRODZONE PRACE UCZNIÓW

W Kąciku Recenzenta prezentujemy recenzje nadesłane przez Waszych Kolegów i Koleżanki w ramach konkursu literackiego na recenzję książki z naszej biblioteki. Laureatką tego konkursu została Hania Wawrowska – uczennica klasy 8f, jedna z naszych stałych Czytelniczek. Gratulujemy Hani bardzo dobrej recenzji i liczymy, że napisze dla Was coś jeszcze, by zarekomendować pozycje, które mogą nastolatków zaciekawić. Wszakże Antoine de Saint- Exupery powiedział już dawno: „Kto czyta, żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”.

Laureat

 

"Piękne złamane serca". Postaram się zachęcić Was do sięgnięcia po tę wspaniałą książkę. Caddy i Rosie niemal od zawsze były nierozłączne i doskonale się dogadywały. Teraz w ich życiu pojawia się Suzanne - nowa koleżanka, która wkrótce staje się przyjaciółką. Dziewczyna nie chce poruszać rozmowy o swojej przeszłości i zachowuje się tak, jakby coś ukrywała. Od momentu pojawienia się nastolatki, w życiu Caddy i Rosie wiele się zmienia. Najlepsze przyjaciółki zaczynają się coraz częściej kłócić, a Suzanne źle wpływa na Caddy. Fabuła książki jest naprawdę interesująca. Większość sytuacji była dla mnie zaskoczeniem i nie do końca potrafiłam przewidzieć, jakie będą dalsze losy trzech przyjaciółek. Autorka napisała poruszającą historię o przyjaźni, która może być lekcją dla wielu młodych ludzi. Losy głównych bohaterek są bardzo realistyczne. "Piękne złamane serca" to powieść, która porusza bardzo ważne kwestie - między innymi przyjaźń czy też przemoc domową. Cieszę się, że "Piękne złamane serca" poruszają tak trudne, ale zdecydowanie ważne tematy.

Książka Sary Barnard ukazuje prawdziwe życie i pokazuje, że nastolatkowie również zmagają się z wieloma trudnymi sytuacjami, czemu często zaprzeczają dorośli. Często zachowanie dziewczyn mnie irytowały, ale to sprawiało tylko, że lektura była bardziej realistyczna. Książkę czyta się naprawdę szybko. Podsumowując "Piękne złamane serca" to powieść, która okazała się dla mnie zaskoczeniem. Niepozorny tytuł, który sugeruje raczej historię miłosną nastolatków, ładna okładka i porywający opis, który pozostawia wiele pytań, nie sugerowały nic, że lektura będzie tak dobra. Uważam, że historia Caddy i jej przyjaciółek jest cudowna i zdecydowanie zasługuje na Waszą uwagę, i w przyszłości będziecie polecać książkę swoim znajomym.

Hanna Wawrowska 8f

 

II miejsce

 

„Morderstwo w Orient Expressie” to jedna z książek autorstwa Agaty Christie. Akcja toczysię, głównie w pociągu Orient Express, którym podróżuje detektyw Hercules Poirot. Nasz bohater powoli poznaje pasażerów pociągu, gdyż czeka ich długa droga. W nocy dzieje się coś niespodziewanego - ze względu na śnieżyce pociąg zmuszony jest do dłuższego postoju. Chwilę później okazuje się, że poznany przez Poirota dzień wcześniej mężczyzna zginął.

Książka bardzo sprawnie ukazuje zarówno kulisy zbrodni, jak i charaktery ludzkie czy psychologiczne sztuczki Poirota. Detektyw jest tu, jak zwykle, na pierwszym planie, jego dziwaczne zachowanie i obyczaje są bardzo ciekawe. Każda postać jest opisana

bardzo obrazowo, dlatego z łatwością można ich sobie wyobrazić.

Autorka bardzo lubi w powolny sposób budować napięcia. Detektyw krok po kroku prowadzi śledztwo i dopiero w końcowej części powieści akcja diametralnie przyspiesza, prowadząc do rozwiązania. Język powieści jest przystępny. Autorka skupia się na szczegółach, dzięki czemu każdy z czytelników może spróbować samodzielnie rozwiązać zagadkę.
Natalia Rogowska 8f

III miejsce

 

,,Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi'' autorstwa Rafała Kosika to wciągająca powieść dla młodzieży. Nie natrafiłam na nią wcale przez przypadek. Jest to lektura klasy 6, którą oczywiście przerabiałam i bardzo mi się spodobała, a teraz sama serdecznie zachęcam do przeczytania tej książki.

Zacznę może od początku. O książce słyszałam już od starszego kuzyna, z którym często dyskutuję o szkole. Zapewniał mnie wówczas, że książka nawet jemu się podobała, a on do wielbicieli lektur wcale nie należy. Tak więc z ciekawością wypożyczyłam książkę z naszej szkolnej biblioteki. Kolorowa, twarda okładka z trójką bohaterów, wyglądających na zgraną paczkę wyglądała zachęcająco. W środku często zamieszczone były ilustracje. Już od początku dobrze mi się czytało, a z każdą kolejną stroną ciekawość dalszej historii robiła się coraz większa.

Felix, Net i Nika poznali się w nowej szkole w gimnazjum. Jak się później okazało każde z nich posiadało pewną tajemniczą umiejętność. I tak: Feliks był konstruktorem najdziwniejszych urządzeń elektrycznych, Net - geniuszem z zakresu informatyki, a Nika miała intuicję z pogranicza magii. Wspólnie starali się rozwiązać pewną zagadkę, przez co wpakowali się w wiele ciekawych przygód...

Łącząc różne gatunki literackie, prosty język, humor i wartką akcję, Rafał Kosik osiągnął to, czego się nie spodziewałam: czytałam z wypiekami na twarzy! I to o wiele szybciej, niż myślałam.

Podsumowując – książka wciąga, jest interesująca, sprawia dużą frajdę czytelnikowi i z czystym sumieniem polecam ją każdemu, bo każdy może w niej znaleźć coś dla siebie.
Milena Łobacz, klasa 7c

 

Wyróżnienia

 

Witaj Czytelniku!

Szukasz niesamowitych wrażeń? Może chciałbyś spojrzeć w oczy duchowi Profesora Kuszmińskiego? A może wolisz uronić łzy ze wzruszenia przy odnalezieniu zapomnianego skarbu? To właśnie czeka na Ciebie podczas rozpoczęcia wędrówki od parteru aż po strych w gimnazjum Felixa Polona .
Jest on bohaterem niezwykłej książki pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” . Odnajdziesz tam jeszcze więcej nadzwyczajnych wynalazków: puszczanie latających cybermuch oraz śledzące sprzęty domowe. Uważaj! Będziesz uciekał też przed wygłodniałą Rosiczką!


W książce można przeczytać o pięknej przyjaźni, która łączy chłopców z sierotą Niką, a także o ważnej roli rodziny w życiu każdego z Was. Chociaż jestem uczniem czwartej klasy, do przeczytania tej książki zachęcam zarówno moich rówieśników jak i starszych kolegów. Seria jest tak niesamowita, że po przeczytaniu pierwszej części, od razu sięga się po następne. Nie czekajcie więc ani chwili!

Hubert Patyna klasa 4b

 

Drodzy Czytelnicy!

Jeżeli uwielbiacie minerały, kryształy i kamienie szlachetne, to ta recenzja na pewno Was zaciekawi! Nie tak dawno wypożyczyłam z naszej szkolnej biblioteki kolejną wspaniałą książkę. Mowa tu o 7 tomie serii ,,CO I JAK-Skały i minerały".

Od dawna interesuje się kamieniami szlachetnymi oraz minerałami i mam wiele książek mineralogicznych, ale ta przykuła moją uwagę.

Sama książka jest stara, gdyż pochodzi z 2005 roku, ale dla mnie nie ma to najmniejszego znaczenia. Książka to książka. Zacznijmy od pierwszych stron. Na wstępie możemy zauważyć krótką przedmowę, która jest przewodnikiem po wszystkich działach. Od tego, z czego składa się Ziemia, do różnych ciekawych doświadczeń i nie tylko.

Dla niewtajemniczonych wszystko jest w tej książce wyjaśnione, czyli np. co to jest minerał, z czego on się składa, jakie mamy rodzaje minerałów i skał, itd. Ja osobiście wiem, co to jest minerał, ale samo czytanie o nich jest według mnie fascynujące. Ponadto z takich właśnie książek możemy się wiele dowiedzieć. Bo musicie wiedzieć, że z tej książki nauczycie się nie tylko mineralogii, ale również fizyki oraz chemii.

Wróćmy jednak do wnętrza książki. Ilustracje w niej zamieszone jeszcze bardziej zachęcają do dalszego czytania, jak i również dzięki ilustracjom możemy zobaczyć, jak dany minerał wygląda. Różne doświadczenia, eksperymenty, które możemy wykonać sami na podstawie tej książki, np. krystalizacja soli albo własne hodowanie minerałów-również uczą i rozwijają nas.

Ja już dzięki tej książce wyhodowałam kryształ i było to dziecinnie proste, a kryształ trzyma się do dziś! Według mnie ta książka zasługuje na mocne 10/10! Polecam ją wszystkim miłośnikom geologii, kryształów, minerałów i oczywiście kamieni szlachetnych.


Oliwia Patyna-stała czytelniczka :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Script logo