Z KĄCIKA RECENZENTA

Oto moja nowa propozycja dla czytających już pierwszoklasistów. Na pewno wielu z Was próbowało się dowiedzieć od kolegów lub rodziców, skąd się biorą dzieci. Pod takim tytułem znajdziecie w naszej bibliotece książkę napisaną przez Grzegorza Kasdepke, wydaną nakładem Wydawnictwa „Nasza Księgarnia” w Warszawie w 2010 roku, która Wam to wyjawi. Dokładnie jej tytuł brzmi: „Horror! Czyli skąd się biorą dzieci”, a jest to krótkie opowiadanie, którego akcja dzieje się w przedszkolu.

Pewnego dnia w grupie przedszkolnej wśród dzieci pojawia się przerażająca wiadomość, że pani Miłka- opiekunka grupy- pożera dzieci. Bo przecież musiała je połknąć w kawałkach, skoro znalazło się w jej okrągłym brzuszku! Z tego powodu trójka dzieciaków postanawia się ukryć w budynku przedszkola, żeby przypadkiem nie przydarzyło im się coś złego. W tym też czasie najodważniejsze z dzieci postanawia odwiedzić gabinet pani dyrektor, której akurat tam nie znajduje, ponieważ ta udała się na poszukiwania trójki zaginionych przedszkolaków. Wychowawczyni, pani Miłka właśnie, również podejmuje trud odnalezienia swoich podopiecznych, ale kiedy wraca do grupy, okazuje się, że pozostałe dzieci utworzyły ze sprzętów znajdujących się w sali barykady, by się za nimi schować w obawie przed pożarciem. No i takich zabawnych sytuacji obserwujemy w tej opowieści jeszcze kilka, łącznie z tym, że do przedszkola przybywają antyterroryści zaalarmowani telefonicznym zgłoszeniem Bodzia, którego określano mianem rezolutnego, i który właśnie miał zamiar wszystkim udowodnić, że w pełni zasłużył na to określenie.

Czytając książkę pana Grzegorza, świetnie się ubawiłam. Po raz kolejny autor udowodnił, że ma ogromne poczucie humoru i niezłą wyobraźnię. Oczywiście Czytelnik przy końcu utworu się dowie, skąd się biorą dzieci, ponieważ cała ta historia zmierza przecież do wyjaśnienia dzieciom zagadnienia w sposób możliwie jak najbardziej delikatny i prawdziwy. Polecam ją także Rodzicom, którzy być może nie chcą lub nie potrafią sami zmierzyć się z tym trudnym tematem, który nurtuje niejednego malucha :) Zapraszamy do czytania…

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo