WIOSNA LITERACKA Z JERZYM BRALCZYLIEM I MICHAŁEM OGÓRKIEM

W naszej codziennej pracy zdarzają się dni, które należą do rzadkości, ale są dla nas bardzo ważne i wartościowe. Czasami bowiem możemy uczestniczyć w szkoleniach organizowanych przez władze oświatowe miasta, albo, jak to się zdarzyło ostatnio, w spotkaniach literackich, na które zaprasza się między innymi pracowników bibliotek, pracowników naukowych i literatów z naszego regionu, choć przede wszystkim są one przewidziane dla mieszkańców naszego miasta. 27 kwietnia mogłyśmy uczestniczy właśnie w takim spotkaniu, którego bohaterami byli polski językoznawca, profesor nauk humanistycznych i wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego - Jerzy Bralczyk oraz redaktor Michał Ogórek, także satyryk i krytyk filmowy.

Panowie w ramach XXIX Pomorskiej Wiosny Literackiej promowali ostatnio wydaną książkę, której są współautorami. Książka ta nosi zabawny tytuł : „Jurek, Ogórek, kiełbasa i sznurek” i stanowi zapis rozmowy obu panów, którzy w żartobliwy sposób konwersują ze sobą na temat tego, co Polaków śmieszy i bawi, oraz o tym, co może być powodem podenerwowania i strachu. Podczas tej rozmowy poznajemy szczególne predyspozycje obu Panów do wygłaszania tekstów satyrycznych i kpiarskich miejscami, skłonność do auto-satyry oraz ogromną wiedzę na temat literatury albo głośnych wydarzeń kulturalnych ostatnich czasów. Wiedza ta jest zapewne wynikiem pracy autorów, ale także ich wielkich pasji i inteligencji wszelakiej.

Podczas spotkania, którego miejscem była sala Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Słupsku, można było zadać pytania prelegentom i wyrazić własne opinie na temat przywołanych przez gości tematów. Wiele osób korzystając z okazji, iż mają przed sobą wielki autorytet w dziedzinie językoznawstwa, stosowało pytania do profesora Bralczyka odnośnie poprawności językowej. Po zakończonym spotkaniu autorzy podpisywali swoje książki, tak więc nasza biblioteka wzbogaciła się o nową pozycję czytelniczą, którą zakupiłyśmy z własnych środków i która zawiera dedykację waśnie dla nas. Chętnie ją użyczymy zainteresowanym, ja zaś postaram się ją dla Was wkrótce zrecenzować. To literackie spotkanie było dla nas wielką przyjemnością.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo