W NASZYM KĄCIKU RECENZENTA

Proponujemy lekturę nadesłanych na nasz konkurs czytelniczo - literacki recenzji dwóch książek, które spodobały się Waszym koleżankom. Pierwsza z nich to pozycja ze spisu lektur szkolnych. Okazuje się, że również takie książki, które znajdują się wśród pozycji obowiązkowych do przeczytania, mogą się podobać. Co ciekawe w tej recenzji to fakt, że Czytelniczka recenzująca „Dziady” znalazła analogię do popularnych współcześnie gatunków literackich.

Następna rekomendowana pozycja już lekturą nie jest, ale ta propozycja jest skierowana do konkretnego grona odbiorców, mianowicie miłośników psów. Zapewne zainteresowane tym tematem grono czytelnicze będzie mniejsze, niemniej można sprawdzić, w jaki sposób recenzentka próbuje przekonać odbiorcę do przeczytania tej właśnie książki. Czy to jej się udało, oceńcie sami. Obie uczennice zostały laureatkami wspomnianego wyżej konkursu.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

 

A. Mickiewicz „Dziady cz. II”

Każda kolejna lektura polecona do przeczytania wywołuje zazwyczaj w uczniach ogólne niezadowolenie. Ja natomiast jedną z nich jestem wręcz oczarowana. Chodzi o II część „Dziadów” Adama Mickiewicza. Lektura nie należy do najłatwiejszych ze względu na dość trudny język pisania, ja jednak chciałabym zachęcić wszystkich do jej przeczytania.

Akcja utworu jest dynamiczna i rozgrywa się nocą w starej cmentarnej kaplicy, gdzie zgromadził się prosty lud. Obrzęd dziadów polegał na wywoływaniu dusz zmarłych, karmieniu ich i wysłuchiwaniu porad oraz nauk. W nastroju tajemniczości i grozy przybywały upiory. Opowiadały swoje historie i przekazywały prawdy moralne. Zazwyczaj za życia zaznały cierpienia, były okrutne i nie mogą zaznać spokoju wiecznego. Prości wieśniacy wzywali je, aby im pomóc trafić do nieba.

Dla fanów horrorów i filmów fantasy, które są obecnie bardzo popularne, takie „klimaty” mogą być bardzo ciekawe. I bardzo słusznie! Mnie osobiście wciągnęła ta tajemniczość, łączenie świata realnego i fantastycznego. Lubię książki, gdzie znajdę poczucie sprawiedliwości i zwyczaj pomagania innym. Autor pokazuje, jak osiągnąć pełnię człowieczeństwa poprzez wzajemny szacunek.

Dziady cz. II” to taki polski odpowiednik dla kultowego teraz serialu „Wednesday”. Może warto czasami wziąć się za rodzimą klasykę z epoki romantyzmu, gdyż jest ona bardzo moralizująca.

Milena Łobacz klasa 8c

 

D. Najmanova, Z. Humpal „ Psy rasowe”

Drodzy Czytelnicy!

Chcielibyście znać historię powstania rasy swojego psa? A może dowiedzieć się czegoś o jego anatomii? Może zobaczyć, jak dobrze przygotować pupila na wystawę psów? Jeżeli tak, to ta recenzja na pewno Was zaciekawi!

Polecam książkę pt. "Psy rasowe" napisaną przez D. Najmanová oraz Z. Humpál. Jest to stare wydanie z 1984 roku, ale według mnie rok powstania nie ma żadnego znaczenia. Pewnie niektórzy z Was mają psa lub interesują się weterynarią, bądź anatomią psów. Ta książka zawiera w sobie wszystko, co chcielibyście wiedzieć! Na wstępie mamy krótką przedmowę od jednej z autorek, która informuje nas, co możemy znaleźć w książce oraz przytacza krótką historię jej powstania. To, co mnie bardzo zaciekawiło, to bogaty opis anatomii psa razem z ilustracjami. Według mnie ilustracje w atlasach są bardzo przydatne. Oprócz tego wszystkie części ciała psa oraz jego szkielet są bardzo szczegółowo opisane, co jest jeszcze bardziej przydatne.

Oprócz wiedzy o anatomii znajdziemy również instrukcję przygotowania psa do wystawy. Wielu ludzi pragnie, aby jego pies uzyskał jakiś sukces np. podczas pokazu, ale nie wszyscy wiedzą, jak go do tego przygotować. W tej książce znajdziecie instrukcje dotyczące przygotowania psa, ale też informacje o tym, które rasy są najchętniej oglądane na wystawach. Muszą to być spokojne i opanowane psy, nie wyobrażam sobie, żeby na takiej wystawie znalazł się pies nieopanowany, który ciągle skacze, biega oraz szczeka.

W polecanej przeze mnie pozycji znajdziecie opisy niemal wszystkich ras psów znanych na świecie, informacje odnośnie ich umaszczenia, pochodzenia, wad genetycznych, masy, wzrostu i wiele więcej! Bogate opisy opatrzone są również kolorowymi ilustracjami. Według mnie, ta książka zasługuje na mocne 10/10. Jest bardzo interesująca, szczególnie dla osób podobnych do mnie, ponieważ bardzo interesuję się weterynarią i dzięki tej książce dowiedziałam się mnóstwo nowych i ciekawych rzeczy na temat psów. Polecam ją również wszystkim miłośnikom tych zwierząt i mam nadzieję, że w wolnej chwili po nią sięgniecie!
Oliwia Patyna 8D

Script logo