W BIBLIOTECE PRZEZ MIESIĄC...

W październikowej bibliotece dużo się działo, a to z takiej przyczyny, że obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Zaprosiliśmy więc wszystkich Uczniów naszej szkoły do udziału w licznych imprezach czytelniczych i konkursach.

W pierwszym tygodniu października w szranki stanęli najmłodsi nasi uczniowie. W konkursie czytelniczym i plastycznym pod nazwą „W świecie baśni Hansa Christiana Andersena”, który został ogłoszony dla wszystkich uczniów z klas I- III, wzięło udział siedemnaścioro podopiecznych. Wśród zgromadzonych prac wyróżniono troje laureatów. Byli to w kolejności: Schiefelbein Weronika z klasy 1c, Lipińska Zuzanna klasy 2b i Liliana Każuro z również z 2b. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, wszyscy zaś pozostali- nagrody pocieszenia w postaci smacznych wafelków. Oceny prac dokonało jury w składzie: p. Karolina Machutta- Gałązka, p. Natalia Kmieć i p. Monika Ziemienowicz.

Drugi tydzień był czasem przewidzianym dla uczniów klas 4-5. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie literacko-plastycznym „Laurka dla biblioteki”. Niestety, żadnej nie otrzymaliśmy. Szkoda, że uczniowie tych klas znają drogę do biblioteki tylko po lektury...

W następnym tygodniu odbył się konkurs czytelniczy dla klas szóstych pod nazwą „Lektury znamy i kochamy”. Turniej dotyczył znajomości książek przeczytanych i omawianych na lekcjach języka polskiego w zdecydowanej większości w klasach IV- V. Do turnieju przystąpiły drużyny wszystkich szóstych klas. Każda składa się z trojga reprezentantów, którzy najlepiej pamiętali przeczytane lektury. Ostatecznie wygrała drużyna klasy 6a tj. Franek Prusak, Tymek Sośniak i Stefania Doucet. W jury zasiadały panie polonistki: Aleksandra Mickiewicz oraz Elżbieta Nowak, a temu szacownemu składowi przewodniczyła p. wicedyrektor- Renata Gwardzik. Scenariusz przygotowała Katarzyna Lisowiec- Poręba, nauczyciel polonista i bibliotekarz.

Najwięcej emocji towarzyszyło uczniom klas siódmych i ósmych, dla których p. Monika Ziemienowicz przygotowała wyzwanie czytelnicze „Pod tytułem”. Mieli oni za zadanie zapisać tytuły przeczytanych książek według ustalonych kategorii. Na szczęście był to konkurs przewidziany dla czteroosobowych drużyn, tak więc było łatwiej (wszak co cztery głowy, to nie jedna). Ostatecznie okazało się, że najwięcej czytała (albo najlepiej zapamiętała tytuły) reprezentacja klasy 8a, która przypisała prawidłowo wszystkie 16 tytułów. Jury odjęło tej grupie tylko 1 punkt za ortografię. Konkursowe prace oceniałyśmy same. Klasę 8a i wychowawcę- Michała Derrę - reprezentowała drużyna w składzie: Lena Hinc, Maciej Nowak, Paweł Kachel i Laura Olszewska. W pionie klas siódmych zwyciężyła klasa p. Beaty Kubiszewskiej, czyli 7a, składająca się tylko z dziewcząt, Były to: Hanna Moszczyńska, Adrianna Szeląg, Gabrysia Stawarska i Anna Domagała. Wygraną stanowił worek cukierków, dyplom zwycięzcy i punkty konkursowe z zachowania.

W miesiącu szkolnych bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem czytanie dla pokoju, odbyła się też Szkolna Liga Czytelnicza dla klas drugich. Adresatem ligi byli uczniowie, którzy przeczytali lekturę „Asiunia”, której tło stanowią czasy II wojny światowej widzianej oczyma dziecka. Książkę napisała Janina Papuzińska i nie jest to opowieść bardzo drastyczna, tak jak czasy, których dotyczy. Do konkursu przystąpiło siedemnaścioro dzieci z klas drugich a, b i d. Spośród nich tytuły laureatów Szkolnej Ligi Czytelniczej przyznano tym uczniom, którzy bezbłędnie rozwiązali test zawierający 15 szczegółowych pytań, a było ich aż sześcioro. Gratulujemy!!! A oto zwycięzcy: z klas 2a: Staś Motyka, Weronika Okołotowicz i Zosia Nadstawna. Z klasy 2b Weronika Hojczyk, z klasy 2d: Kuba Szempruch i Anna Kurłowicz. Dla dla nich ufundowano nagrody książkowe a dla wszystkich pozostałych uczestników- słodycze.

Mamy nadzieję, że się dobrze bawiliście i że warto było powalczyć choćby o drobny słodki upominek. Bo choć liczy się satysfakcja z bycia najlepszym, to bardzo ważna jest też odwaga, aby się zmierzyć z wyzwaniem i chęć sprawdzenia swoich możliwości. Wszystkim gratulujemy tej odwagi. Brawo dzieciaki!!!

PS Na koniec dodam, że nagrody ufundowała Rada Rodziców i Pani Dyrektor Krystyna Lewandowska, a do realizacji wszystkich konkurencji i innych czynności związanych z przestawionymi wyżej wydarzeniami przyczyniły się: Monika Ziemienowicz i Katarzyna Lisowiec- Poręba, czyli panie z biblioteki. Dziękujemy tym wychowawcom, którzy pomogli nam w realizacji MMBS poprzez zachęcanie swoich podopiecznych do udziału w proponowanych konkursach oraz paniom, które uczestniczyły w pracach jury. Do zobaczenia w październiku za rok, który- mamy nadzieję- będzie równie frapujący!

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo