TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ, CZYLI ŚWIĘTUJEMY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

W środę 26 kwietnia b.r. na długiej przerwie w szkolnej czytelni odbyło się podsumowanie wszystkich konkursów, które nauczyciele biblioteki przygotowali przy okazji przypadającego 23 kwietnia Dnia Książki i Praw Autorskich. W sumie przystąpiło do „Tygodnia z Książką” stu jedenastu uczniów z klas 1-8.

Niemal wszystkie klasy brały udział w Szkolnej Lidze Czytelniczej: klasy pierwsze zmierzyły się z lekturą „Czarna owieczka”, klasy trzecie przystąpiły do testu ze znajomości książki „Dzieci z Bullerbyn”, klasy czwarte rozwiązały test do lektury- „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa”, klasy piąte pochwaliły się znajomością lektury „Chłopcy z Placu Broni” a klasy szóste- znajomością lektury „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Natomiast klasy ósme, które miały okazję uczestniczyć w drugiej edycji Ligi, przygotowanej na życzenie uczniów, przystąpiły do rozwiązywania testu, który sprawdzał stopień opanowania i zapamiętania tekstów wielu lektur objętych sprawdzianem ósmoklasisty. Klasy drugie i siódme wzięły udział w konkursach czytelniczych, które odbyły się w październiku przy okazji Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych.

Ponadto odbył się konkurs czytelniczy i plastyczny przewidziany dla klas 1-4. Był to konkurs na plakat reklamujący książki, które uczniowie chętnie czytają i nosił nazwę „Moja ulubiona książka”. Najliczniej brała w nim udział klasa 3a, dlatego bardzo dziękujemy wychowawcom tej grupy- pani Lucynie Mackus i pani Elżbiecie Szymanowicz- za zachęcenie swoich podopiecznych do promowania czytelnictwa w naszej szkole. Niestety, uczniowie klas czwartych w ogóle nie przystąpili do tego konkursu, bo chyba jeszcze nie czytają ogłoszeń zamieszczonych w e-dzienniku, więc pomoc wychowawców w tym względzie bardzo by im się przydała.

Konkurs literacki dla klas 6-8 również nie cieszył się wielkim powodzeniem, co może świadczyć o tym, o czym od jakiegoś czasu mówią wszyscy- coraz mniej czytają dorośli, więc i dzieci niezbyt często sięgają po książki. W konkursie na recenzję książki pod nazwą „Lubię czytać !” wzięły udział tylko dwie osoby- Milena Łobacz z 8c i Oliwia Patyna z 8d. Konkurs wymagał znajomości tekstów i umiejętności tworzenia własnych, więc do łatwych nie należał. Brawo dziewczyny!

Wszystkie te działania miały przypomnieć naszym uczniom, że warto czytać, bo jak stwierdził Umberto Eco „Kto czyta, żyje wielokrotnie. Kto zaś z książkami obcować nie chce, na jeden żywot jest skazany”. W naszej bibliotece możecie przeczytać obecnie wiele takich mądrych aforyzmów, dotyczących czytania i związanych z książką. Poza tym można zobaczyć wystawę prac uczniowskich, to jest plakatów reklamujących książki przeczytane przez wielu uczniów, gdyż najwięcej prac dotyczy lektury „Asiunia” napisanej przez Joannę Papuzińską. Plakaty i aforyzmy zostały również zaprezentowane na luksferach przy bibliotece.

Przesłane recenzje zamieścimy na naszej stronie internetowej i mamy nadzieję, że będą stanowiły zachętę do czytania, bo przecież książki te zostały zarekomendowane przez Wasze Koleżanki. Na koniec chciałabym zaznaczyć, że prace konkursowe były ocenianie przez jury w składzie: Monika Ziemienowicz, Katarzyna Lisowiec – Poręba, czyli nauczyciele biblioteki we współpracy z Karoliną Machuttą- Gałązką oraz Natalią Kmieć. Dziękujemy tym paniom bardzo, ponieważ możemy zawsze liczyć na ich pomoc w rozstrzyganiu przygotowanych przez nas konkursów.

Dziękujemy również serdecznie za wsparcie naszych działań promujących czytelnictwo, zwłaszcza paniom, które najskuteczniej zachęcały uczniów do udziału w nich: Julicie Majewskiej, Mirce Skalnej, Ilonie Orlikowskiej na poziomie klas młodszych. Polonistkom: Eli Nowak, Oli Mickiewicz, Joannie Jaśniewicz, Renacie Starynowicz, Magdzie Walkowiak i wychowawczyni 6c- Weronice Rajkowskiej,

Dziękujemy również za ufundowanie nagród Radzie Rodziców, pani Monice Skonieckiej za słodki poczęstunek i panu Andrzejowi Chojnackiemu za zaprojektowanie i wydrukowanie dyplomów.

Oto pełna lista laureatów i wyróżnień; dodam, że laureaci Ligi Czytelniczej osiągnęli poziom przynajmniej 85% poprawności testu, wyróżnieni powyżej 75 %.

 

Klasy 1 (12 uczestników ligi):

 

1.

Zieliński

Adam

1d

laureat

2.

Malek

Mikołaj

1d

laureat

3.

Malinowski

Olek

1b

laureat

4.

Grzelak

Zosia

1b

laureat

5.

Zawadzka

Ala

1b

laureat

6.

Ulanowski

Michał

1a

laureat

7.

Karpiel

Filip

1a

laureat

8.

Kachelek

Lilianna

1a

wyróżnienie

9.

Barczyński

Bartosz

1d

wyróżnienie

10.

Patyna

Liliana

1d

wyróżnienie

 

Klasy 3 ( 5 uczestników):

 

1.

Wolski

Krzysztof

3a

wyróżnienie

 

Klasy 4 (12 uczestników):

 

Jarynkiewicz

Maria

4d

laureat

Buczak

Kordian

4c

laureat

Duda

Zosia

4c

wyróżnienie

Mossakowski

Michał

4c

wyróżnienie

 

Klasy 5 ( 9 uczestników):

 

1.

Grądzka

Zosia

5c

laureat

2.

Tkacz

Julia

5c

wyróżnienie

 

Klasy 6 (11 uczestników):

 

 

1.

Podsiadły

Jan

6c

wyróżnienie

2.

Furman

Michał

6c

wyróżnienie

 

 

 

Klasy 8 (28 uczestników):

 

 

1

Dąbrowski

Adam

8b

laureat

2.

Pabisiak

Natalia

8d

laureat

 

Zwycięzcy konkursu plastycznego i czytelniczego w konkursie na plakat reklamujący wybraną książkę:

I miejsce: Zosia Kuś- klasa 1b

II miejsce: Sara Rauf i Zosia Janecka- klasa 3 a (praca zbiorowa)

III miejsce: Michał Janeczek, Julek Bogusławski i Kacper Zahorski - klasa 3a (praca zbiorowa)

Wyróżnienie: Staś Motyka z klasy 2a

Zwyciężczynie konkursu czytelniczo- literackiego na recenzję ulubionej książki:

I miejsce ex aequo: Milena Łobacz – klasa 8c i Oliwia Patyna- klasa 8 d.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za udział w Tygodniu z Książką. Zapraszamy w przyszłym roku szkolnym do udziału w Lidze i innych konkursach na święto Książek i wszystkich czytających, bo „Człowiek, który nie czyta, nie ma żadnej przewagi nad tym, który nie potrafi czytać”. Tak stwierdził już dawno temu Mark Twain- autor bardzo popularnych książek dla dzieci.

WARTO WIEDZIEĆ, że „prawo autorskie chroni twórcę przed bezprawnym rozpowszechnianiem i korzystaniem z utworu, którego jest autorem. Daje mu również szereg uprawnień, takich jak prawo do wynagrodzenia za korzystanie z utworu, prawo do nienaruszalności jego formy i treści oraz jego rzetelnego wykorzystania. [...]Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Tak więc ochronie podlegają utwory posiadające cechy osobistej twórczości (takiej jak inwencja, samodzielność czy oryginalność opracowania), ustalone w jakiekolwiek postaci. W Polsce zasady prawa autorskiego reguluje ustawa z 1994 roku.” (Źródło: Internet).

Dlatego, Drodzy Uczniowie, nie kopiujcie cudzych tekstów, chyba że stanowią one tylko cytat w Waszej pracy. W takim razie należy podać źródło, z którego korzystacie, zapisując ten fragment w cudzysłowie oraz zapisać imię i nazwisko autora.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo