SZTUKA DYSKUTOWANIA

 

Od września roku szkolnego 2021/2022 chętni uczniowie klasy 7e uczestniczą w zajęciach rozwijających pt. „Sztuka dyskutowania". Ich celem jest rozwijanie umiejętności dyskutowania, wyrażania i uzasadniania własnej opinii, opierając się na argumentach popartych przykładami z literatury, własnym doświadczeniem i obserwacją. Dlatego zaproponowano uczniom przygotowywanie dyskusji, pisanie przemówień, a na koniec rozwijanie umiejętności pisania rozprawek.

Uczniowie są bardzo zaangażowani, chętnie pracują, podejmują wyzwania. Podczas zajęć przygotowali przemówienia na zadany temat zgodnie z zasadami redagowania tej formy wypowiedzi. Obecnie są w trakcie przygotowania dyskusji panelowej.

Poniżej przedstawiam efekty prac jednej z grup.

Magdalena Walkowiak

 

Czy nastolatki powinny się malować w szkole podstawowej?

 

Witamy wszystkich bardzo serdecznie. Koleżanki, koledzy, nauczyciele, dziś chcielibyśmy poruszyć temat bliski wielu dziewczynom. Chodzi o sprawę malowania się w szkole podstawowej. Zacząć, czy jeszcze nie? Oto kilka opinii i poglądów na ten temat zebranych wśród naszych rówieśników.

Moim zdaniem dziewczyny nie powinny się malować w tym wieku. To jeszcze nie jest odpowiedni czas na takie czynności. Dziewczyny bez makijażu wyglądają ładniej. Zgodzicie się ze mną Panowie, prawda? Osobiście nie wiem, czym różnią się od siebie kosmetyki, ale wiem, że w tym wieku nie są one Wam potrzebne. Macie ładną cerę i nie warto jest ją niszczyć.

Ja mam inny pogląd. Dziewczyny malujmy się, ale w granicach rozsądku. Lekki makijaż w delikatnych kolorach wygląda dziewczęco i subtelnie podkreśla naszą urodę, co dodaje nam pewności siebie. Daje nam to poczucie mocniejszej pozycji społecznej w klasie. Kiedy czujemy się ładne, nic nie może stanąć nam na drodze i zniszczyć dobrego nastawienia.

Mój punkt widzenia jest trochę inny. Możemy się malować. Przykrycie niedoskonałości podwyższa nasza samoocenę, przez co czujemy się pewnej. W szkole podstawowej, tak jak już wcześniej wspominaliśmy, lekki makijaż powinien być odpowiedni. Jak myślicie Panowie, czujemy się lepiej, wiedząc, że nasz wygląd przyciąga Wasz wzrok? Z własnego doświadczenia wiem, że tak jest.

Podsumowując: W szkole podstawowej dziewczyny mogą, ale nie muszą się malować. Daje im to poczucie większej wartości i pozycji wśród rówieśników.

Mamy nadzieję, że zastanowicie się nad naszymi punktami widzenia. Rozważycie je przy podejmowaniu decyzji. Chcielibyśmy, by były one pomocne w dokonywaniu wyboru: malować się czy jeszcze poczekać? Wybierzcie dobrze, każda zgodnie ze swoim odczuciem.

Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do aktywnego uczestnictwa w kolejnych spotkaniach.

Do zobaczenia.

Praca zbiorowa: Gabriela Berkowska, Amelia Gołębiewska, Marek Anuszewski 

 

 

 

Script logo