ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez ONZ w 2007 roku. Według WHO około jedno na dzieci jest w spektrum autyzmu, który zmienia postrzeganie świata, zniekształcając pracę zmysłów. Jest złożonym zaburzeniem rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Powoduje trudności w komunikowaniu uczuć, budowaniu relacji i uczeniu się. Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu często mają trudności z funkcjonowaniem w codziennym życiu. Drażni je hałas, cisza czy nawet materiał ubrania. Nie radzą sobie z odczytywaniem emocji innych osób, nie mówią lub mówią dużo. Mocno uzewnętrzniają swoje emocje lub głęboko je skrywają. Nie jest to złe postrzeganie świata. Jest inne i zasługuje na zrozumienie.

W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. W holu głównym pojawiła się galeria z informacjami na temat autyzmu. Zorganizowano zajęcia w klasach poświęcone tematyce autyzmu. Odbyły się projekcje filmu „Amazing things happen”, były pogadanki, wspólne tworzenie plakatów i malowanie kolorowanek XXL o tematyce autyzmu, bo autyzm jest kolorowy.

Mamy nadzieję, że nasze działania poszerzą wiedzę i tolerancję naszych uczniów wobec osób dotkniętych autyzmem i innymi zaburzeniami rozwoju.

Katarzyna Kozak

Script logo