O PSIE W CZASACH PANDEMII

Kolejna pozycja, którą chcę Wam polecić, nosi tytuł "Pies w czasach zarazy". Nie ukrywam, że postanowiłam przeczytać tę książkę właśnie z uwagi na tytuł. Zaciekawiło mnie, jak postrzegają te pandemiczne czasy twórcy literatury. Bo trzeba przyznać, że oddźwięk jest natychmiastowy. Niespełna rok mamy te trudne, covidowe czasy i obostrzenia, a już można na ten temat poczytać. Tak więc książka Doroty Combrzyńskiej- Nogali opowiada o ludziach zamkniętych w swojej małej społeczności na terenie osiedla jednego z większych polskich miast.

Narrator, którym jest trzynastoletni Wiktor, opisuje życie swoje i swoich sąsiadów w czasie pandemii koronawirusa. Tytułowy pies imieniem As pozwala się zaprzyjaźnić mieszkańcom oficyny, z którymi wychodzi na spacery, ponieważ jego pan "wypożycza" zwierzę w zamian za dobry obiad. Nie on jeden spróbuje coś na pandemii ugrać. Poza tym właściciel Asa, pan Kopeć, okazuje się być jednak całkiem fajnym sąsiadem. Książka prezentuje różne ludzkie postawy w tym czasie, ale przesłanie jej jest jednak bardzo optymistyczne- ludzi zbliża zagrożenie, starają się sobie wzajemnie pomagać, poznają się lepiej i są wobec siebie wyrozumiali i życzliwi. I choć są i tacy, których nie polubimy, to jednak stajemy się bardziej wyrozumiali nawet wobec tych, których niekoniecznie rozumiemy.

Obok międzysąsiedzkich relacji przeżywamy z narratorem i bohaterem utworu jego pierwszą miłość, nowe przyjaźni, przygodę z duchami i zabawnymi zwierzętami. Okazuje się, że w czasie pandemii niekoniecznie trzeba się nudzić.

Polecam tę nowość naszej biblioteki wszystkim tym małym Czytelnikom, którzy lubią krótkie, zabawne opowiastki z morałem.


Katarzyna Lisowiec- PorębaScript logo