O PIASTACH I NIE TYLKO

Tym razem rekomenduję serię pod nazwą „Strrraszna historia”. Jedną z książek tej serii, wydanej przez Wydawnictwo Egmont, nosi tytuł „Pokrętni Piastowie”. Przyznam, że bardzo lubię zgłębiać tajemnice średniowiecza, więc uznałam, że warto poczytać tę niewielkich rozmiarów książeczkę. I nie myliłam się.

Jest to niewielkiej objętości, ale za to wielkiej treści książka dla uczniów, którzy lubią historię bądź interesują ich początki polskiej państwowości. Zawiera wiele ciekawych informacji, których zapewne nie pamiętamy z lekcji historii. Na przykład, czy wiecie, że:

Ziemiami polskimi władało czternaście pokoleń Piastowiczów przez prawie pó tysiąca lat? To właśnie ta dynastia zafundowała nam Polskę, Orła Białego i większość dzisiejszych granic.

W Polsce tron zwano stolcem, a kto na nim zasiadł, mógł się uważać za władcę całego kraju wybranego z woli Boga?

Słynny Szczerbiec, miecz Bolesława Chrobrego, jest mieczykiem o długości zaledwie metra?

Mimo groźnych sankcji dokumenty w tym czasie fałszowano na potęgę, a robił to nie kto inny, jak Ci, którzy je tworzyli. Byli to duchowni, którzy jako jedyni zgłębili tajemnice pisania. Na przykład mnisi „przyznawali” sobie w ten sposób prawa własności niejednej wsi i wiele innych apanaży.

Te i inne ciekawostki znajdziecie w książce, która jest zabawna, napisana przystępnym dla uczniów językiem i naprawdę wciąga. Zawiera ponadto wiele dodatkowych atrakcji. Są to zabawne rymowanki, komiksy, ilustracje ze śmiesznymi komentarzami, teksty zapisane w postaci mini dramatu lub przyjmujących formę dziennikarskiego sprawozdania albo w formie listów. Te zabiegi nie tylko literackie pozwolą czytelnikowi w ogóle się nie nudzić. Czyta się jednym tchem i naprawdę można się przenieść wyobraźnią do tych mrocznych i niebezpiecznych wieków zwanych średnimi. Seria składa się z wielu pozycji o podobnej tematyce i formie. Wymienię tylko niektóre tytuły:

* „Ci sprytni Słowianie”

* „Sakramencki sarmatyzm”

* „Dynamiczna dynastia Jagiellonów”

* „Ci niesamowici Egipcjanie”

* „Ci wredni Rzymianie”

* albo „Groźni rycerze w ponurych zamczyskach”

Polecam!

Katarzyna Lisowiec- Poręba

 

 

 

Script logo