MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

 

 

15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Kropka stała się symbolem kreatywności, odkrywania talentów, wiary we własne możliwości.

Uczniowie klas 1-3 wraz z MSU utworzyli projekt edukacyjny oraz przystąpili do ogólnopolskiego wydarzenia. Razem z dziećmi i ich nauczycielami z całej Polski świętowali, dzięki czemu nasza szkoła znalazła się na „wspólnej kropkowej mapie”. Założeniem projektu było stworzenie przestrzeni do tworzenia relacji między nauczycielami i ich uczniami, aby uświadomić, ile mocy drzemie w nich samych oraz to, że każdy człowiek może być twórczy.

Formy realizacji działań projektowych oraz zadania były bardzo zróżnicowane, dzięki czemu udało się nam stworzyć ciekawą bazę różnorakich aktywności twórczych, która stała się rezultatem projektu. Dzieci pracowały indywidualnie, w parach, w mniejszych zespołach, w zespołach klasowych. Podejmowały zadania od artystycznych poprzez ruchowe, polonistyczne po matematyczne i informatyczne. Zadania projektowe rozwijały empatię, wrażliwość i kreatywność dziecięcą.

Uczniowie malowali, kleili, wycinali. Powstały projekty zespołowe, wystawy artystyczne. Tworzyli opowieści i zamieszczali w swoich książeczkach. Ilustrowali je. Grali w gry z kropką: ortograficzne, matematyczne, przyrodnicze, po nitce do kłębka. Kodowali na macie. Wykonywali barwne eksperymenty na talerzach. Odbywali podróże w głąb siebie. Tworzyli książeczki 3D techniką pop up „Oto ja” – zamieszczali w nich mocne i słabe strony. Animowali wcześniej narysowane awatary, które opowiadały o ich talentach i marzeniach. Do zajęć kreatywnych wykorzystali roboty Photon. Roboty szukały talentów w mieście i poza miastem. Ze zdobytych „talentów utworzono kwiaty. Programowali w wizualnym języku programowania Scratch. Utworzyli otwarte studio projektów, do którego dołączyli uczniowie z innych miast.

Uczniowie spotykali się też on-line z kolegami i koleżankami z innych miast na wspólnym rysowaniu na ekranie. Aby zaznaczyć ten wyjątkowy dzień, przyszli do szkoły w strojach w kropki.

Nasza relacja z projektu: https://www.youtube.com/watch?v=gB_2BCrXGVo

Dorota Dankowska i Marlena Wawrowska

 

 

Script logo