MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Przedsięwzięcie to ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata oraz zwrócenie uwagi na języki zagrożone i powoli ginące. To bardzo ważna data, która ma przypomnieć, że chroniąc język ojczysty, dbamy również o tożsamość kulturową.  

W naszej szkole jak co roku również postaraliśmy się razem z uczniami, aby uczcić święto języka, tym razem w formie zdalnej. Poloniści przeprowadzali różnorodne lekcje poświęcone m.in. genezie języka polskiego czy zapożyczeniom i związkom frazeologicznym. Niektóre klasy brały udział w gramatycznym escape roomie, rozwiązywali specjalnie przygotowane przez nauczycieli testy z wiedzy o języku polskim, uczestniczyli w lekcjach projektowych np. https://liblink.pl/672Mvp6VMa, których kontynuacją będzie udział w Ogólnopolskim Czytaniu „Jeżycjady” Małgorzaty Musierowicz.

Przede wszystkim jednak uczniowie sami przygotowywali materiały do zajęć w formie plakatów, rebusów, zadań językowych, zagadek polonistycznych.
Szkolna biblioteka zorganizowała konkurs na plakat promujący kulturę języka, w którym nasi uczniowie chętnie wzięli udział. Efekty ich pracy można podziwiać w holu niedaleko biblioteki.
Wszystkim nauczycielom i uczniom klas zaangażowanych w tę inicjatywę serdecznie gratulujemy pomysłów i kreatywności!

 

Script logo