KONKURS CZYTELNICZY - "CZY ZNASZ POSTACI Z BAJEK?"

Konkurs czytelniczy dla uczniów klas trzecich - „Czy znasz postaci z bajek?" odbył się w dwóch turach - 6 i 7 listopada. W szranki stanęło dwudziestu uczestników walczących o tytuł najlepszego znawcy bajkowych postaci. Test składał się z szesnastu zadań zamkniętych, w których pytaliśmy np. jak się nazywała dziewczynka, która pokochała elfa, kim był bohater, który roztrwonił cały majątek ojca i został mu tylko magiczny kufer lub też która z postaci pytała lustro, kto jest najpiękniejszy na świecie. Uczniowie wybierali odpowiedź prawidłową spośród czterech podanych propozycji.
W drugiej części testu należało zapisać tytuły baśni kojarzących się z wydrukowaną ilustracją oraz nazwać ich głównych bohaterów. Ta część zadania była dla uczniów dość kłopotliwa, ale znaleźli się i tacy, którzy poradzili sobie z tym zadaniem całkiem nieźle. Postaci dzieci rozpoznawały na postawie przeczytanych bajek, (które być może czytali im rodzice lub dziadkowie od najwcześniejszych lat) lub też poznawali je na lekcjach w szkole, albo też obejrzeli filmy, których scenariusze zostały napisane na motywach najpopularniejszych baśni dla dzieci. W oparciu o wyniki tego czytelniczego turnieju można wysnuć kilka wniosków: albo dzieci poznają tak wiele różnych bajek, że mylą im się podobne motywy tam występujące albo coraz słabiej znają baśnie, a rodzice coraz mniej mają czasu na lekturę ze swoimi dziećmi. A szkoda…

Czytanie sprawia, że dzieci posługują się bogatszym zasobem słów, potrafią lepiej koncentrować uwagę na treści ustnych wypowiedzi, z czasem same chętniej sięgają po książki, a tym samym doskonalą mowę opowieściową, ortografię i interpunkcję. Umyka nam jeszcze coś ważnego… odejdzie w niepamięć świat dobrych wróżek i złych czarownic, okrutnych smoków i dzielnych rycerzy, zmyślnych chłopców i pracowitych dziewczynek, które słynęły z pięknego oblicza i dobroci serca. Tym samym zaniknie świat wartości, gdzie dobro zwycięża zło, a my możemy wierzyć w pomyślną i szczęśliwą przyszłość. Zniknie zamiłowanie do czytelnictwa i, w związku z tym, wachlarz przyjemności, z jakich ludzie korzystają, skurczy się.

Ale wróćmy do konkursu czytelniczego - wśród uczestników pojawiły się prawdziwe perełki: są takie dzieci, które świetnie pamiętają baśniowych bohaterów. A należą do nich:

  • Nadia Czygier- klasa 3a

  • Mazurkiewicz Wojciech – klasa 3c

  • Wróblewski Filip- klasa 3c

Wyróżnić należy również:

  • Wiktorię Hojczyk z klasy 3b oraz Milenę Sznazę z klasy 3c

Ze wszystkich uczestników jeszcze sześcioro dzieci przekroczyło pułap 50 % poprawności. Czy to dużo czy nie - oceńcie sami. Ja nieustannie zapraszam w progi naszej biblioteki po lekturę na leniwe popołudnia.

Dziękujemy wychowawczyniom klas trzecich - pani Lucynie Rudnik, Marlenie Wawrowskiej i Joannie Mateńko - za zachęcenie dzieci do udziału w konkursie przygotowanym przez nas na okoliczność Dnia Postaci z Bajek, który przypada 5 listopada.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo