CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

W ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom obchodzimy w tym roku po raz 18 „Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom”. Inauguracja tego przedsięwzięcia odbyła się w Warszawie 31 maja 2019 r. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom organizowany jest pod hasłem” Sportowcy czytają dzieciom - wychowanie przez sport i czytanie”. W naszej szkole Tydzień czytania Dzieciom rozpoczął się 30 maja w Przedszkolu nr 21.

W spotkaniu tym udział wzięły dzieci z najstarszej grupy przedszkolnej. Dla nich przeczytałam opowiadanie H. Łochockiej - „ O wróbelku Elemelku- czy łatwo być bramkarzem, to zaraz się okaże”. Następnie rozmawiałam z dziećmi o różnych dyscyplinach sportowych i korzyściach płynących z aktywności fizycznej. Dzieci z wielką radością odgadywały też zagadki sportowe. Na zakończenie naszego spotkania wszyscy wykonaliśmy proste ćwiczenia gimnastyczne przy muzycznym wykonaniu wiersza J. Brzechwy -„ Kaczka dziwaczka”.

Kolejne spotkania odbyły się 5 czerwca z uczniami klasy II b, 6 czerwca z uczniami kl. I d i 7 czerwca z uczniami, które przebywają w świetlicy szkolnej. Spotkania rozpoczynały się od przeczytania opowiadania G. Kasdepke - „Remis”. Dzieci dowiedziały się, że ruch na świeżym powietrzu zapobiega wielu chorobom, organizm broni się przed zarazkami. Uprawiając różne dyscypliny sportowe, zdobywamy umiejętności przydatne w szkole np.:

  1. Im więcej się ruszamy, tym mięśnie są silniejsze, a ciało przygotowane do tego, by spokojnie siedzieć w ławce i skupić uwagę na lekcji;

  2. Slalomy rowerkowe czy rolkowe- rozwijają orientację w przestrzeni;

  3. Skoki na skakance lub gra w „gumę” poprawiają równowagę. płynność i precyzję ruchów;

  4. Rzuty do celu piłką czy lotką uczą łączenia tego co widzą oczy, z tym co wykonują ręce;

Na koniec spotkania uczniowie ze świetlicy otrzymali do rozwiązywania krzyżówki o tematyce sportowej i rebusy. Spotkanie z klasą I d zakończyło się prostymi ćwiczeniami gimnastycznymi.

Za pomoc w przygotowaniu obu spotkań pragnę podziękować Pani Joannie Radzkiej z Przedszkola nr 21, Paniom wychowawczyniom klas II b, I d i paniom wychowawczyniom ze świetlicy Julicie Majewskiej i Annie Zakrzewskiej.

Elżbieta Pliszka

 

Script logo