"TYDZIEŃ Z GRYFITAMI" JUŻ ZA NAMI...

Przyszedł czas na podsumowanie konkursów i działań, do których zaprosiliśmy wszystkich uczniów na okoliczność obchodów święta patrona naszej szkoły, tj. rodu książąt zachodniopomorskich, którzy od XV wieku zwani byli powszechnie Gryfitami, a nazwę tę zawdzięczali gryfowi znajdującemu się w ich herbach.

Uczniowie klas: 1a i 1b oraz 2a i 2b dostarczyli do biblioteki prace plastyczne, jakie narysowali na konkurs pod nazwą „Z życia Gryfitów”. Na pięknych rysunkach widzimy roztańczone damy dworu, biorących udział w turniejach rycerzy książęcych, biesiadujących dworzan, spacerujące w okolicach gryfickich zamków księżniczki, a także mieszczan żyjących w posiadłościach książąt spod znaku gryfa. Część prac ilustrowała z kolei treść opowieści, która wyszła spod pióra Jolanty Nitkowskiej- Węglarz, a która została przez słupską pisarkę dedykowana właśnie nam- społeczności szkolnej Piątki. Wszystkie prace dostarczone na konkurs są niezwykle piękne, treściwe i dowodzą ogromnych talentów, jakie posiadają nasze dzieciaki. Dziękujemy wychowawczyniom tych klas za doskonałe przygotowanie pierwszo- i drugoklasistów do rysowania. Wszak to swym Paniom zapewne zawdzięczają wiedzę historyczną, którą niewątpliwie w swych pracach zawarli. Nasze podziękowania kierujemy zatem do pań: Ilony Orlikowskiej, Mirosławy Skalnej, Marleny Wawrowskiej i Lucyny Rudnik. Prace plastyczne zostały wyeksponowane w bibliotece oraz przy wejściu do niej, a można je podziwiać do końca maja. Spośród tych prac jury w stałym składzie wyłoniło następujących laureatów.

Na poziomie klas pierwszych:
I m. Maja Mazurkiewicz- kl. 1a

II m. Aleksander Malinowski kl. 1b

III m. Julian Czynienik kl. 1a oraz Zosia Grzelak kl. 1b

wyróżnienia: Zosia Chamier- Gliszczyńska 1b i Marcelina Płończak 1a

Na poziome klas drugich:

I m. Leon Pypczyński kl. 2a

II m. Lilianna Matuszewska 2a

III m. Wiktoria Draczyńska kl. 2b

wyróżnienia: Aleksandra Jazowska i Basia Wesółka kl.2b

Na konkurs literacki zatytułowany „Historia w wierszu ukryta” wpłynęło zaledwie 6 tekstów z klas IV- VI. Spośród nich jury w składzie: Katarzyna Kozak i Katarzyna Lisowiec- Poręba wyłoniło tylko dwa teksty, które można uznać za najbardziej interesujące i zrozumiałe. Wiersze tych dzieci dowodzą umiejętności rymowania, bo wydaje się nam, że rymowanki bardziej się dzieciom z wierszem kojarzą. Tak więc laureatami tego konkursu zostali:

Adam Kowgan z kl. 6d- I miejsce

Hania Pytlos i Julia Polak kl. 4c – wyróżnienie

Na konkurs literacki klas 7-8 pod nazwą „Gryfici w baśni i legendzie” nie wpłynęła żadna praca. Szkoda! Pamiętam bowiem czasy, kiedy moi uczniowie z ochotą pisali teksty legend czy baśni na ten konkurs. Miałam wówczas bardzo ciekawą lekturę złożoną z ich prac, bowiem dziecięca wyobraźnia jest czasami niezwykła. Konkursy literackie dają nam szansę na rozwijanie swoich umiejętności pisarskich, a przecież wszyscy powinniśmy starać się pisać poprawnie i zrozumiale. Jeśli ktoś doceni nasz tekst, to znaczy, że tę umiejętność już opanowaliśmy całkiem nieźle. Mam nadzieję, że w przyszłym roku nas nie zawiedziecie.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo