"JA- TY- MY"- PIERWSZA POMOC PRZEDMEDYCZNA

 

Jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy- wiemy wszyscy. Od tego często zależy zdrowie, a nawet życie człowieka potrzebującego pomocy.

Uczestnicy projektu „Ja – Ty – My” w październiku mieli okazję nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Naszym gościem była Pani Iza Heromin – na co dzień nauczyciel wspomagający w naszej szkole, a jednocześnie wykwalifikowany ratownik medyczny.

Podczas tych zajęć uczniowie wykonując różne zadania tekstowo-graficzne, przypomnieli i utrwalili sobie najważniejsze numery telefonów do służb ratunkowych i to, czym każda z tych służb się zajmuje. Dowiedzieli się, co należy zrobić w przypadku, gdy będą świadkami nawet niegroźnego wypadku w szkole, jak pomóc koledze czy koleżance, kogo powiadomić.

Z niecierpliwością czekali na najważniejsze w tym dniu ćwiczenia – naukę resuscytacji, czyli przywracanie pracy serca. Bardzo uważnie słuchali wyjaśnień i poleceń Pani Izy, a potem ćwiczyli na fantomie, dokładnie wykonując wszystkie potrzebne czynności. Te zajęcia na pewno na długo zapadną w ich pamięci. W razie potrzeby poradzą sobie w krytycznej sytuacji. Może zarażą się pasją Pani Izy i sami kiedyś będą ratownikami medycznymi? Nie wiadomo...życzymy im jednak, aby nigdy nie zapomnieli, czego nauczyli się podczas tych zajęć.

Elżbieta Szymanowicz

 

Małgorzata Warmińska

 

 

 

 

Script logo