ZDROWE KOŚCI TO PODSTAWA

W naszej klasie realizujemy ogólnopolski program "Zdrowe - nietrudne". Poznajemy zasady zdrowego życia i odżywiania się. Dnia 9 marca 2017 r. zrealizowaliśmy pierwszą z trzech zaplanowanych lekcji.

Zajęcia zaczęliśmy od wspólnej gimnastyki z Wafelkiem Stefciem. Dodała nam ona ochoty do zdobywania nowej wiedzy. Rozmawialiśmy o elementach naszego układu kostnego i oglądaliśmy zdjęcia rentgenowskie. Zastanawialiśmy się:  po co ludziom kości? W tym celu wykonaliśmy ciekawe doświadczenie.  Zrobiliśmy w parach po dwa ludziki. Pierwszy miał nogi z drucików kreatywnych, zaś drugi z wykałaczek. Przekonaliśmy się, że tylko ludziki z nogami z wykałaczek mogą stać samodzielnie, gdyż działają one jak kości, czyli dają podparcie całemu ciału.

Rozmawialiśmy również o tym, jak należy poprawnie siedzieć przy biurku oraz co należy jeść, aby mieć mocne kości. Poznaliśmy produkty bogate w wapń, takie jak: mleko i jego przetwory, orzechy, morele, migdały, szpinak.  Analizowaliśmy nasz sposób siedzenia podczas odrabiania lekcji oraz to, jak nosimy plecaki. Wiemy już, jak ważną rolę dla naszego kręgosłupa ma prawidłowa postawa ciała.

Przygotowaliśmy w grupach zdrową przekąskę - krem trójkolorowy na bazie maślanki, kaszy jaglanej i owoców. Bardzo nam smakowała.
Zdobyliśmy sprawność "Mocnokościstego". Wiemy, że zdrowe kości to podstawa!

Beata Paszun

#zdrowenietrudne

Script logo