PRZEDŚWIĄTECZNE SPOTKANIE ZE ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM

Od szóstego grudnia, czyli w dniu imienin Mikołaja i radosnych mikołajek, w naszej bibliotece zorganizowałyśmy spotkania ze św. Mikołajem właśnie. Wprawdzie muszę Was rozczarować i od razu zaznaczyć, że Mikołaj nie zawitał w nasze progi osobiście, jednakże od tego czasu w możecie u nas zobaczyć wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów trzecich klas dot. konkursu „Portret Świętego Mikołaja”. W konkursie jury w osobach: Monika Ziemienowicz, Natalia Kmieć i Karolina Machutta- Gałązka wyłoniło następujących zwycięzców.

1miejsce- Nikola Wolska klasa 3a

II miejsce- Sara Rauf klasa 3a

III miejsce- Kamil Zdrojewski klasa 3a

wyróżnienie- Oliwia Miniszewska klasa 3c oraz Zuzanna Muller klasa 3b

Wychowawcom klas trzecich bardzo dziękujemy za zachęcenie dzieci do udziału w mikołajkowym konkursie i pracę z nimi. Wręczenie słodkich upominków i dyplomów dla zwycięzców odbyło się na długiej przerwie w piątek 16 grudnia.

Wszystkich, których interesuje osoba Świętego Biskupa o imieniu Mikołaj, zachęcamy do obejrzenia i przeczytania informacji o Nim, przygotowanych w postaci wystawki znajdującej się w wypożyczalni biblioteki szkolnej. Znajdziecie tu szereg ciekawostek, o których zapewne nie słyszeliście, nawet jeśli osoba Mikołaja wydaje się być powszechnie znana. Oprócz wizerunków i biografii poczytać można na przykład o cudach, jakie ten Święty uczynił.

W zbiorach biblioteki posiadamy również książki, których bohaterem jest właśnie Mikołaj, powszechnie uważany za świętego, oraz inne postaci. Te pozycje to głównie książki dla najmłodszych czytelników. „Święty Mikołaj” Renaty Zając to książka, która ukazała się w Wydawnictwie WAM w 2007 roku w Krakowie. Druga pozycja nosi tytuł „Moje najwspanialsze święta” i opowiada o przygodach chłopca imieniem Mateusz w czasie świąt Bożego Narodzenia. Piękne ilustracje wzbogacają odbiór treści i zachęcają do czytania. Kolejna książka autorstwa Agnieszki Nożyńskiej została wydana przez Wydawnictwo IBIS w 2019 roku w Koninie. Inne pozycje o podobnej tematyce to już książki obcych autorów: „Gwiazdka Madeline” Ludwiga Bemelmansa wydana nakładem Wydawnictwa „Prószyński i S-ka” w Warszawie 1998 roku ( przekład - Zofia Kierszys) lub też „Gwiazdka na Ulicy Sezamkowej” napisana przez Jona Stone'a, bogato ilustrowana przez Joe Mathieu, a wydana przez Państwowe Wydawnictwo „Iskry” we współpracy z Children,s Television Workshop 1991 roku. Dla nieco starszych uczniów polecam pozycję pod tytułem „Historia ukryta w czekoladzie” ze znaczącym podtytułem „Świąteczna opowieść dla dzieci, ich rodziców i dziadków”. Jej autorem jest Beata Andrzejczuk, a wydania dokonano w Domu Wydawniczym „Rafael” z Krakowa w 2011 roku. Co ciekawe fabułę książki oparto o treść filmu w reżyserii Dariusza Reguckiego o tym samym tytule, a ilustracje stanowią kadry z tego obrazu. Dla dzieci, które chciałyby poczytać o św. Mikołaju w języku angielskim, też mamy propozycję. W zbiorach szkolnej biblioteki znajduje się pozycja, która przedstawia historię o Świętym w formie komiksu po angielsku właśnie. W tej książeczce możecie też poznać członków rodziny Mikołajowej. Warto sprawdzić, na ile znamy już język angielski. Książka napisana przez Jenny Dooley nosi tytuł „The story of Santa Claus” i została wydana przez Express Publishing w 2007 roku. Zapraszamy do czytania. Wyboru pozycji książkowych dokonała pani Monika Ziemienowicz.

Na koniec chciałabym zamieścić kilka uwag dotyczących ortografii, może się Wam przydadzą. Pamiętajcie, że nazwy świąt religijnych piszemy zawsze wielką literą z wyjątkiem rzeczownika „święta”. Przymiotnik „święty” przy imieniu Mikołaja (tudzież innych świętych) piszemy na dwa sposoby: jeśli zapisujemy skrót św. używamy małej litery, kiedy słowo pojawia się w pełnym brzmieniu, stosujemy wielką literę. „Mikołajki” jako termin niereligijny a świecki -piszemy małą literą.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo