PODSUMOWANIE MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

 

Październik ma dla szkolnej biblioteki wielkie znaczenie. Wszak to w tym miesiącu celebrujemy nasze święto przez kilka jesiennych tygodni. Przez ten czas odbyło się kilka konkursów czytelniczych, plastycznych bądź literackich adresowanych do naszych uczniów różnych grup wiekowych. Tak więc do konkursu literackiego przystąpili uczniowie klas drugich i trzecich, którzy odkrywali w sobie talenty poetyckie. Może to za duże słowo, niemniej napisać wiersz tudzież rymowankę to nie lada wyzwanie. Bardzo dobrze to się udało trzem laureatom konkursu: „Rymowanka dla Biblioteki”. Pozwoliłam sobie zwycięskie rymowanki opublikować we wcześniejszym wpisie na naszej stronie.

Dla klas czwartych i piątych ogłosiliśmy konkurs literacko- plastyczny pod nazwą „Laurka dla Biblioteki”. Otrzymaliśmy wiele pogodnych życzeń na kartkach przygotowanych dla Biblioteki przez uczniów, z życzeniami wielu Czytelników, ciekawych książek i ciszy zachowywanej przez gości naszej czytelni. Wśród konkursowiczów jury w składzie: Jolanta Walewska, Monika Ziemienowicz, Katarzyna Lisowiec- Poręba oraz przedstawiciel Rady Rodziców- pan Tomasz Zwoliński wyłoniło czwórkę laureatów i wyróżnionych. W tym miejscu chcemy podziękować pani Elżbiecie Nowak za zachęcenie do udziału w naszym konkursie klas 4a i 5d. Przy tej okazji uczniowie pani Eli mogli utrwalić formę laurki jako jednej z wypowiedzi pisemnych.

Spory wysiłek podjęło również kilku uczniów klas szóstych, przygotowując na konkurs plastyczny „Projekt- wymarzona biblioteka” bardzo pracochłonne makiety bibliotek oraz projekty graficzne. Wprawdzie projektantów nie było wielu, za to efekty ich pracy są imponujące. Gratulujemy im wyobraźni i pracowitości - zwłaszcza dwóm dziewczynkom, które wykonały projekty przestrzenne.

Na konkurs literacko- plastyczny adresowany do klas siódmych wpłynęła tylko jedna praca. Konkurs ten zatytułowany „Tę książkę warto przeczytać” wymagał jednak zamiłowania do czytania, umiejętności literackich i zdolności plastycznych. Należało bowiem napisać recenzję ulubionej książki lub wykonać plakat reklamowy do konkretnego tytułu. Dlatego postanowiliśmy docenić udział uczennicy klasy 7b, która rekomenduje swoim rówieśnikom powieść Edyty Prusinowskiej „Opowiem o tobie gwiazdom”.

Klasom ósmym zaproponowałyśmy udział w Szkolnej Lidze Czytelniczej, czyli konkursie sprawdzającym znajomość treści jednej z uczniowskich lektur - „Zemsty” Aleksandra Fredry. Zgłosiło się 11 uczniów, ale ostatecznie przystąpiło do ligi tylko 6 osób, w tym troje uczniów niepolskojęzycznych, którzy uczą się polskiej mowy, a teksty dawne są dla nich jeszcze bardzo zawiłe, tym bardziej serdecznie gratulujemy im odwagi. Gratulacje również należą się jedynej laureatce ligi czytelniczej - uczennicy klasy 8b.

W sumie do rywalizacji w bibliotecznych konkursach przystąpiło 34 uczniów. Listę nagrodzonych przeczytacie poniżej. Jednakże wszyscy uczniowie zostali docenieni za udział w tych artystycznych zmaganiach. Dla najlepszych przyznano nagrody rzeczowe, dla wszystkich słodkie podziękowania. Dziękujemy dzieciaki! Wasze prace są ciągle do obejrzenia w bibliotece. Liczymy na Wasz udział w konkurach MMBS w kolejnym październiku. Bardzo dziękujemy też Radzie Rodziców za ufundowanie słodkich upominków, a pani Joli Walewskiej za pracę w jury.

Lista laureatów:

I. Konkurs literacki „Rymowanka dla biblioteki”

1. Mieszko Przyłożyński 3c

2. Liliana Patyna 2d

3. Antonina Krupa 2b

II. Konkurs literacko- plastyczny „Laurka dla Biblioteki”:

1. I m. Jacek Sapis 5d

2. II m. Sara Rauf 4a

3. III m. Patryk Kareh 4a i Przemysław Bukowski 4a

Wyróżnienia:

  • Maria Jarynkiewicz 5d

  • Nikola Kasprowicz 5d

  • Kacper Zahorski 4a

  • Franciszek Kryński 4a

III. Konkurs plastyczny- „Projekt- wymarzona biblioteka”:

1. I m. Hanna Udzińska 6a                                           

2. II m. Zofia Adamczak 6a

3. III m. Michał Zmarzły i Aleksandra Palczyńska 6a

IV. Konkurs literacko- plastyczny- „Tę książkę warto przeczytać!”:

Laureatka- Barbara Wiczkowska 7b

V. Konkurs czytelniczy dla klas 8 „Szkolna Liga Czytelnicza”:

Laureatka: Zofia Giedrojć 8b

Katarzyna Lisowiec- Poręba

 

Script logo