OGRÓDEK SZKOLNY

Jesienią 2015 roku założyliśmy ogródek szkolny.
Został on stworzony zgodnie z założeniami ogrodu naturalnego, tak aby umożliwić życie różnorodnym gatunkom roślin i zwierząt. Dzięki temu uczniowie mają możliwość obserwacji wielu zwierząt w ich naturalnym środowisku. W ogrodzie na grządkach i w foliowym namiocie uprawiamy owoce i warzywa (m.in.: agrest, maliny, borówki, marchew, pietruszkę, buraki).

Praca w ogrodzie ma na celu uświadomienie dzieciom, jak ważna jest uprawa własnych warzyw. Nasi podopieczni nauczyli się uprawy roślin, samodzielnie wysiewali nasiona, przesadzali młode roślinki na grządki i dbali o nie. Efektem pracy były dorodne i zdrowe warzywa i owoce. Część zbiorów została przeznaczona na sprzedaż podczas festynu, pozyskane zaś środki przekazano na szlachetny cel. Uczniowie zdali sobie sprawę, że każdy z nas, jeśli tylko się postara, może uprawiać własne zdrowe warzywa i owoce.

Projekt służy osiągnięciu wielu celów edukacyjnych, np. wspiera naukę języków obcych - uczniowie samodzielnie przygotowali tabliczki z nazwami roślin w języku polskim, angielskim i niemieckim.
Projekt mogliśmy realizować dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji: pomocy finansowej udzieliło nam Stowarzyszenie Edukacyjne Piątka oraz Rada Rodziców, zaś nieocenionej pomocy fizycznej udzielił pan Tadeusz Klimkowicz, nasz konserwator, bez którego nie dalibyśmy sobie rady.
Projekt ogrodu stworzył pan Rafał Nastalski.

Rodzice uczniów podarowali nam narzędzia, sadzonki i ziemię ogrodową.
Wszystkim darczyńcom bardzo dziękujemy :)

Edyta Romańczuk-Ozdoba

Script logo