NIE BOJĄ SIĘ JUŻ " PANA TADEUSZA"

Szkolna Liga Czytelnicza dla ósmoklasistów dotyczyła w tym roku szkolnym znajomości lektury „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. Jak może pamiętacie rok 2022 upłynął jako rok romantyzmu w Polsce, dlatego pomyślałam, że warto na tę okoliczność sprawdzić znajomość tej lektury wśród uczniów klas ósmych. Miałam nadzieję, że znajdę kilku śmiałków gotowych zmierzyć się z niełatwym i dość obszernym tekstem naszego wieszcza. Bardzo zaskoczył mnie fakt, że do ligi przystąpiło aż 39 uczniów. Z uwagi na tak duże zainteresowanie, konkurs odbył się w trzech salach na 5 i 6 godzinie lekcyjnej 11 stycznia.

Uczniów, pewnych swej wiedzy z lektury, zaskoczył fakt, że test składał się z 31 pytań dotyczących treści utworu, niektóre z nich były bardzo szczegółowe. Tak wywindowany próg trudności wynikał z faktu, że w tej licznej grupie należało wyłonić zdecydowanie najlepszych, którzy faktycznie lekturę przeczytali, a nie znali ją wyłącznie z lekcji języka polskiego lub po obejrzeniu filmu (skądinąd bardzo dobrego moim zdaniem). Dlatego zdecydowałam się umieścić w teście pytania typu: w jakim czasie zamek Horeszków został przekazany w posiadanie Soplicom, jaki był stopień pokrewieństwa między Sędzią a Tadeuszem lub jakiego rodzaju łowy uprawiała Telimena i który z bohaterów zbierał muchomory podczas grzybobrania.

Laureatami ligi zostały: Natalia Pabisiak z klasy 8d, Nikola Dziemidowicz z 8d, Znamirowska Zosia z 8e oraz Rutkowska Alicja z 8b. Gratulujemy!

Bardzo dziękuję również pani Magdalenie Walkowiak za pomoc w organizacji konkursu i sprawdzaniu testów. Jednak za to, że był trudny, nie należy Jej winić :)

K. Lisowiec- Poręba

 

Script logo