MOJE MIASTO BEZ ELEKTROŚMIECI!

I zbiórka baterii i zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego realizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Moje Miasto Bez Elektrośmieci w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Słupsku odbyła się w dniach 26-30.11.2018 r.

Zbiórka poprzedzona została szeregiem działań edukacyjnych oraz wieloma konkursami o tematyce Eko – elektro. Opis działań w naszej szkole:

  1. Konkurs plastyczny dla klas I –VIII„Uczniowie z SP5 pokazują, jak elektrośmieci odzyskują”.
  2. Konkurs dla klas I –VIII „Kino za baterie”.

  3. Eko – drużyna, czyli dzieci z Małego Samorządu Uczniowskiego przygotowywały plakaty informacyjne o akcji oraz rozdawały rodzicom ulotki z informacją o zbiórce.

  4. Klasy pierwsze wykonywały „EKO – BATERIE”. Konkurs polegał na wspólnym wykonaniu modelu baterii o dowolnej wielkości i kształcie z użyciem elektrośmieci.

  5. Klasy drugie brały udział w konkursie „ELEKTROSTWORKI – STWORKI ŚMIECIORKI”. Każda klasa druga wykonała stworki z użyciem elektrośmieci.

  6. Klasy trzecie przygotowały plakaty JESTEŚMY EKO – ELEKTRO i przedstawiły je podczas apelu podsumowującego pierwszą zbiórkę.

  7. W klasach I-III odbywały się lekcje tematyczne o elektrośmieciach. Dzieci zbierały elektrośmieci z robotem Doc, tworzyły komiksy, grały w gry interaktywne na tablicy multimedialnej. Uczyły się, jak należy postępować z wszystkimi elektrośmieciami, jak je segregować i gdzie wyrzucać. W nauce pomagał im robot Doc. Zbierał z planszy elektrośmieci. Uczniowie naszej szkoły oglądali filmy i prezentacje o elektrośmieciach, grali w gry komputerowe oraz kodowali na wirtualnej macie drogę jaką musi przebyć dziewczynka, aby pozbierać wszystkie elektroniczne zabawki. Natomiast na zajęciach informatyki, chłopcy z klasy 2d stworzyli w programie Scratch grę - "Sprzątamy elektrośmieci" .

  8. 29 listopada odbył się apel przygotowany przez Mały Samorząd Uczniowski. Klasy trzecie przygotowały przedstawienie pod tytułem „Baba Jaga i Elektrośmieci” na podstawie scenariusza Agaty Kopańskiej. Przedstawienie ekologiczne w prosty sposób wyjaśniło i usystematyzowało dzieciom problem elektrośmieci, ich szkodliwość, podział i sposób utylizacji.

Dzięki akcji, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku wiedzą jak należy postępować z elektrośmieciami, ponieważ są one bardzo szkodliwe dla środowiska.

Wspólnie dbamy o nasz dom, naszą szkołę i nasze miasto Słupsk!

Script logo