MAŁY ROZUMEK, A JEDNAK...CZYLI ŚWIATOWY DZIEŃ KUBUSIA PUCHATKA

Na pewno dobrze znacie tego Misia. Ma na imię Kubuś. Autorem książki o nim pt. „Kubuś Puchatek” jest Alan Aleksander Milne, Brytyjczyk urodzony 18 stycznia 1882 roku w Londynie. Dlatego właśnie 18 stycznia przypada Światowy Dzień Kubusia Puchatka.

Pierwsze wydanie kultowej książki miało miejsce 14 października 1926 roku. Pierwowzorem Krzysia, czyli przyjaciela Kubusia, był syn autora. Oprócz wymienionych już przeze mnie, bohaterami tej opowieści są również: Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Mama Kangurzyca i Maleństwo. Tygrysek pojawia się w drugiej części książki zatytułowanej „Chatka Puchatka”.

Kolejna historia naszego sympatycznego bohatera opowiedziana została w książce innego autora- Davida Benedictusa- i nosi tytuł „Powrót do Stumilowego Lasu”. Na jej podstawie powstała najnowsza wersja filmu o Puchatku i jego przyjaciołach w 2011 roku w Wytwórni Walta Disneya. Firma ta rozwinęła wizerunek Kubusia poprzez produkcję filmów animowanych. Milne nazywa swego bohatera Niedźwiadek Pooh i to imię misia funkcjonuje w wielu krajach jako znak towarowy. Warto też wiedzieć, że w miasteczku White River w Ontario powstał pierwszy pomnik Puchatka, a najstarsze i najbardziej popularne tłumaczenie książki na język polski jest autorstwa Ireny Tuwim.

W naszej bibliotece znajdziecie sporo książek, w których gości ów miś nie zawsze w disneyowskim wydaniu. Oprócz wymienionych wcześniej tytułów posiadamy w szkolnej bibliotece takie książki, w których wizerunek misia i jego przyjaciół pojawia się jako element ilustracyjny. Są to książki z serii: "Poznaję świat z Puchatkiem”. W ostatnim czasie zakupiliśmy również Kubusia w oryginale, czyli w języku angielskim. Może chcielibyście go poznać bliżej? Myślę, że warto. To on wypowiada wiele mądrych, czasami zabawnych i niebanalnych zdań na temat przyjaźni, miłości i nie tylko: Oto niektóre:

Przyjacielu, jeśli będzie ci dane żyć sto lat, to ja chciałbym żyć sto lat minus jeden, abym nie musiał żyć ani jednego dnia bez ciebie.”

Sztuka dawania podarunku polega na tym, aby ofiarować coś, czego nie można kupić w żadnym sklepie.”

Miałem zamiar zmienić, koszulkę, ale zmieniłem zamiar.”

Nie można tkwić uparcie w swoim kącie Lasu, czekając, aż inni do nas przyjdą. Czasem trzeba pójść do nich.”

Doprawdy nie rozumiem, dlaczego Krzyś uważał Kubusia za misia z bardzo małym rozumkiem.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo