KSIĄŻKA DOTYKOWA

Uczniowie klasy 6a wraz z nauczycielkami Agnieszką Olschewską i Elżbietą Szymanowicz zostali zaproszeni przez p. Katarzynę Macegoniuk (Miejska Biblioteka Publiczna w Słupsku) do udziału w zajęciach, na których zostaną wykonane ilustracje do książki dotykowej dla dzieci niewidomych. Warsztaty są częścią projektu "Słupsk odkrywa Amerykę", finansowanego przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych.

Książka dotykowa charakteryzuje się tym, że składa się z tekstu i trójwymiarowej ilustracji. Poprzez dotyk odbiorca poznaje kształty przedmiotów oraz fakturę materiałów, np. filcu, wstążek, koronek czy sznurka.

Po stworzeniu książki będą mogły z niej korzystać osoby niewidome, których jednym z głównych zmysłów służącym do poznawania świata jest dotyk. Obok ilustracji będzie się znajdował tekst w systemie braille'a oraz "czarnodruku".
Warsztat będzie dotyczył wykonania książki dotykowej na podstawie jednej z legend indiańskich. Po wykonaniu książek prace dzieci będzie można obejrzeć na wystawie w Miejscu Animacji Kultury.

Pierwsze zajęcia za nami, poprowadziła je Katarzyna Kowalska, bibliotekarka specjalizująca się w biblioterapii.

Elżbieta Szymanowicz

Script logo