DZIKA KONFERENCJA O SŁOWIŃSKIM PARKU NARODOWYM

W poniedziałek 28 stycznia 2019 r. w naszej szkole miało miejsce niesamowite wydarzenie „Dzika konferencja o Słowińskim Parku Narodowym”. Zorganizowali ją uczniowie i nauczyciele z czterech klas 2b –p. Mateńko, 2c – p. Paszun, 2d – p. Dankowska, 6a – p. Gwardzik, uczestnicy ogólnopolskiego projektu eTwinning „Szkolne Safari”. Projekt „Szkolne Safari” to edukacyjna przygoda z parkami narodowymi. Nasi uczniowie utworzyli cztery dzikie bazy: Pisakowa Góra, Białe Foczki, Żabi Staw i Polskie Zygzaki. Zbierali wiadomości, tworzyli prace plastyczne, makiety, prezentacje, animacje komputerowe, lapbooki. Przeprowadzili wywiad z pracownikami Słowińskiego Parku Narodowego.

W listopadzie i grudniu wspólnie ze Stowarzyszeniem Edukacyjnym „Piątka” zorganizowali kiermasze charytatywne na rzecz dzieci z Kidongo. Szkoła w Kidongo Cheusi (Tanzania/Afryka) to 297 osobowa społeczność dzieci. Wszystkie dzieci – bez względu na miejsce zamieszkania i kolor skóry, mają wielkie marzenia, ale nie wszystkie mają szansę na ich realizację. Rozwój talentów i marzeń dzieci z Kidongo utrudniony jest przez brak wody do picia, brak światła w domu, brak pomocy dydaktycznych w szkole i trudne sytuacje w rodzinie, spowodowane brakiem funduszy na edukację dzieci. Uczniowie postanowili pomóc tym dzieciakom zrealizować chociaż jedno marzenie - wyjazd na swoją pierwszą w życiu wycieczkę do pobliskiego parku narodowego. 

Na naszą konferencję przyjechał dziennikarz, podróżnik z Warszawy, który w radiowej jedynce prowadzi audycje dla dzieci, pan Krystian Tyrański. Towarzyszyli mu niezwykli goście, pasjonaci dzikiej przyrody dwaj chłopcy z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 16 w Warszawie i ich tata.

Program konferencji obejmował cztery moduły. W pierwszym nasi uczniowie opowiadali o Słowińskim Parku Narodowym w formie prezentacji teatralnej. Do studia przybywali goście (wybrane zwierzęta występujące w SPN). Prezenterzy, uczniowie z klasy 2c i 2d przeprowadzali z nimi wywiady. Dzięki temu uczestnicy konferencji mogli bliżej poznać niektóre gatunki zwierząt. Pierwszy moduł zakończył turniej wiedzy o SPN „Milionerzy”, który przygotowali uczniowie klasy 2d.

W drugim module nasz gość, pan Krystian Tyrański, opowiadał o dzikiej przyrodzie w Polsce i w Afryce, prezentował filmy i nauczył wszystkich uczestników piosenki . Zapoznał dzieci z pracownikami parków narodowych oraz z zadaniami, jakie wykonują.

Trzeci moduł poświęcony został idei tworzenia Dziecięcych Parków Narodowych. O swoim parku i działaniach w jego obrębie opowiadali chłopcy: Piotr i Wojtek z Warszawy.

Ostatni moduł, to nagrywanie materiału do audycji radiowej, słuchowiska prowadzonego przez pana Krystiana Tyrańskiego z cyku „ Mali strażnicy dzikiego królestwa” w Polskim Radiu Dzieciom.

Konferencję zaszczyciła swoją obecnością pani Prezydent Miasta Słupska Krystyna Danielecka – Wojewódzka.To była prawdziwie dzika i zwariowana impreza zorganizowana przez szalone bazy w naszej szkole. Gratulujemy!

 

 

Script logo