DZIEŃ CZYSTEGO POWIETRZA (kl. 4-7)

Dzień Czystego Powietrza to dzień, w którym w naszej szkole zastanawiamy się nad znaczeniem czystego powietrza.
Dlaczego powietrze jest zanieczyszczone?
Na wzrost zanieczyszczenie powietrza mamy wpływ my sami. Spalając w piecach śmieci nie myślimy o tym, że emitują one do atmosfery szkodliwe dla ludzi zanieczyszczenia. Jeżeli dołożymy do tego spaliny samochodowe, dymy pochodzące z fabryk i ciepłowni, otrzymujemy trującą mieszankę!

Jaki jest wpływ zanieczyszczonego powietrza na nasze zdrowie?
Toksyny powodują podrażnienia, a nawet uszkodzenia płuc. Ludzie cierpią na alergie: kichanie. łzawienie, kaszel, wysypka. Jesteśmy bardziej narażeni na zapalenie płuc, obniżenie odporności, choroby nerek, nowotwory, choroby serca, wątroby, choroby układu nerwowego, udar mózgu.

W jaki sposób działać, żeby powietrze było czyste?
-wybieraj rower lub komunikację publiczną zamiast samochodu i zachęcaj do tego innych,
-zaplanuj zmianę systemu ogrzewania w swoim domu na gazowe lub podłączenie do sieci ciepłowniczej, albo wymień swój piec węglowy na bardziej nowoczesny
-używaj właściwego opału
-pomyśl o poprawie termoizolacji domu, dzięki której zmniejszy się praca kotła grzewczego
-używając ciepłej wody pamiętaj, że jej podgrzanie także wiąże się z pracą kotła grzewczego
-korzystaj z komunikacji zbiorowej np. autobusu zamiast samochodu
-segreguj śmieci
-oszczędzaj energii w domu: gaś światło w pomieszczeniach, gdzie nikt nie przebywa, wyłączaj telewizora jeśli nikt nie ogląda, pozostaw monitor komputera w stanie wygaszenia
-sadźmy drzewa

 

 


Wszyscy wiemy, że czyste powietrze jest najważniejsze!

Zorganizowaliśmy różne działania, żeby dowiedziało się o tym jak najwięcej osób. Najważniejsze informacje o stanie powietrza umieściliśmy na stronie internetowej szkoły. Na godzinach wychowawczych i lekcjach przyrody przygotowaliśmy plakaty informujące o tym, dlaczego powietrze jest tak zanieczyszczone i co należy zrobić, żeby poprawić ten stan. Nasze postery powiesiliśmy w klasach i na korytarzach, więc wszyscy uczniowie i rodzice mogli się z nich wiele dowiedzieć. Wykonaliśmy również ulotki, wyjaśniające, co to jest Dzień Czystego Powietrza oraz transparenty z hasłami dotyczącymi tego problemu.
Finałem naszej akcji był happening pod hasłem: Czyste powietrze = zdrowie.
Kolorowym i głośnym korowodem przeszliśmy po naszej szkole i rozdawaliśmy nasze ulotki. Wielu uczniów przyniosło maski przeciwpyłowe, więc przykuwaliśmy wzrok.

Edyta Romańczuk-Ozdoba

Script logo