DUCHÓW I "DZIADÓW" TEŻ SIĘ NIE BOJĄ

Niedawno pisałam o wynikach konkursu czytelniczego dla klas ósmych. Cieszyła mnie wówczas wysoka frekwencja ósmoklasistów na sprawdzianie i fakt, że „Pan Tadeusz” ich nie przeraził ani objętością, ani zawiłością treści. W lutym z utworem Mickiewicza zmierzyli się również uczniowie klas siódmych.
Tematem
Szkolnej Ligi Czytelniczej dla klas siódmych był tekst lektury pt. „Dziady cz. II”. Siódmoklasiści przystąpili do konkursu 10 lutego w liczbie 13 osób. Wśród piszących byli również uczniowie pochodzenia ukraińskiego, a przecież dla nich tekst wieszcza musiał być podwójnie trudny i niezrozumiały, bo nie wszyscy w równej mierze posługują się sprawnie językiem polskim. Na szczęście dzięki pracy nauczycieli- polonistów uczniowie mogli treść utworu lepiej poznać i zrozumieć. Niemniej w naszym konkursie nie ma przegranych, bo każdy uczeń musi pokonać lęk przed nieznanym czy przed porażką, a to trudna sztuka. Dlatego bardzo się cieszymy, że mimo wszystko do szkolnej ligi przystąpiło tak wielu uczniów, bo przecież na poziomie klas siódmych mamy tylko dwie grupy.

Miło nam zatem poinformować, że tytuły laureatów ligi otrzymali: Oliwier Nyk z 7b, Mirosław Jodko z7b i z tej samej klasy Pola Fortuńska. Różnica punktacji między tymi osobami była nieznaczna.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy odwagi i dobrej znajomości tekstu „Dziadów” Adama Mickiewicza, a przede wszystkim tego, że wiecie, co to jest kądziel, w jakim dniu obchodzono pogańskie dziady i które duchy, w jakiej kolejności przybywały do kaplicy przycmentarnej na ten obrzęd. Być może Mickiewiczowi udało się Was przekonać, że: „Są dziwy w niebie i na ziemi, o których ani śniło się waszym filozofom”. Niezorientowanym powiem, że przytoczyłam właśnie motto utworu, czyli cytat zaczerpnięty z Williama Szekspira, którymi to słowy autor „Dziadów” zaprasza nas w niezwykłą podroż do świata zjaw, duchów i widm.

Katarzyna Lisowiec- Poręba

Script logo