"DO GRANIC NIEPODLEGŁEJ"

Projekt „Do granic Niepodległej”, w ramach pomorskich obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości, odbył się w dniach 15-18 maja 2018r.  W projekcie udział wzięło osiemnastu uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w III Pomorskim Konkursie o Tytuł Mistrza Nawigacji. Uczennica naszej szkoły Marta Suliga została „Mistrzem nawigacji" zajmując I miejsce, a Patryk Jakiel wywalczył wyróżnienie spośród dwustu uczestników konkursu z całego Pomorza. 
Wraz z młodymi nawigatorami w rejsie udział wzięła pani Ania Wolikowska.

Przez dwa dni załoga „Zawiszy Czarnego” żeglowała wzdłuż morskich granic II Rzeczypospolitej. Rozpoczęli we wtorek, 15 maja, kierując się do Kolibek i Sopotu. Dzień później popłynęli z Helu w kierunku Władysławowa i ujścia rzeki Piaśnicy, która w latach 1920-1939 stanowiła granicę polsko-niemiecką.
Czwartek był czasem na poznawanie historii i zwiedzanie Muzeum Obrony Wybrzeża w Helu, a piątek, 18 maja – ostatnim dniem projektu, co oznaczało powrót do Gdyni i wymustrowanie z „Zawiszy Czarnego”.

Uczestnicy cieszyli się nie tylko z ciepłej pogody, pięknych widoków i ciekawych zadań, ale też z niesamowitego klimatu „Zawiszy Czarnego” tworzonego przez jego załogę.
Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom oraz opinię z rejsu - dla większości załogi pierwszy oficjalny żeglarski dokument. I jeżeli wierzyć deklaracjom, na pewno nie ostatni.

Organizatorem  projektu „Do granic Niepodległej” był Pomorski Związek Żeglarski, a głównym partnerem Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Anna Wolikowska

Script logo