A A A

W GALERII BURSZTYNOWEJ

29.03.2014r. byliśmy na wycieczce w Galerii Bursztynowej w Słupsku, będącej własnością rzemieślnika pana Narcyza Kalskiego, który jest jednym z nielicznych bursztynników w naszym regionie. Spotkanie to było niezwykle interesujące, ponieważ oprócz bardzo bogatej oferty różnorodnych bursztynów (zarówno w formie naturalnej, jak i przetworzonej), dowiedzieliśmy się o bursztynie bardzo wielu interesujących nas rzeczy. Ku naszemu zaskoczeniu, tuż po przekroczeniu progu Galerii zostaliśmy obdarowani przez właściciela małym bursztynkiem na szczęście.
Dowiedzieliśmy się między innymi co to jest bursztyn i jak on powstaje. Nazwa pochodzi od niemieckiego słowa bernstein („kamień, który się pali”). Ta kopalna żywica drzew iglastych, ulegała procesowi krystalizacji przez okres 40 milionów lat. Zobaczyliśmy jak się pali i poczuliśmy jego przyjemny i wyjątkowy zapach. Zaskoczeni byliśmy ogromem różnorodnych barw bursztynu i dowiedzieliśmy się, że jego kolor zależy od ilości zawartych w nim pęcherzyków powietrza. Najcenniejsze i najciekawsze bursztyny, (nie tylko z naukowego punktu widzenia) to te, które zawierają inkluzje, czyli wtopione zwierzęta: owady, muchówki, mrówki, pajęczaki a nawet gady. Niektóre z nich oglądaliśmy pod mikroskopem albo przez lupę. Istnieje ponoć 5 tysięcy gatunków zwierząt zatopionych w bursztynie. Bursztyn bałtycki od najdawniejszych czasów był używany jako kamień ozdobny i leczniczy. Najbardziej znanym dziełem jest Bursztynowa Komnata, która zaginęła bez wieści podczas II wojny światowej. Jest wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, medycynie i przemyśle jubilerskim. Dowiedzieliśmy się także, że największa znana bryła ważąca 9,75 kg została znaleziona w 1860 r. w okolicach Kamienia Pomorskiego.
Nas dodatkowo interesowało, w których krajach nadbałtyckich występuje najwięcej bursztynu.
Dowiedzieliśmy się, że występuje głównie wzdłuż południowych wybrzeży Morza Bałtyckiego: w Danii, Niemczech, Polsce, na półwyspie Sambia-Rosja (największa na świecie kopalnia bursztynu), Mniejsze ilości bursztynu znajdowane są również wzdłuż wybrzeży południowej Finlandii i Szwecji. To była bardzo ciekawa wycieczka, zachęcimy naszych kolegów ze szkoły, aby także udali się do tej Galerii.

Uczniowie klas 5