A A A

ZDROWO JEM, WIĘCEJ WIEM - DZIEŃ PAPRYKI W 3C

Dnia 16 listopada wszystkich w klasie 3c obowiązywał strój czerwony, gdyż świętowano Dzień Papryki. Do lekcji miniprogramu „Zdrowo jem, więcej wiem” rzetelnie przygotował się tym razem zespół dziewczynek w składzie: Zosia Cheba, Kornelia Parol, Sara Przybyłek i Kalina Treder, przebranych za czerwone papryki.

Na wstępie, zapoznały kolegów z właściwościami odżywczymi witaminowej rekordzistki. Omówiły właściwości lecznicze papryki (mi.in. zapobieganie zwapnieniu naczyń krwionośnych i likwidowanie bólu głowy).
Zaskoczeniem dla rówieśników była informacja, iż papryka posiada więcej witaminy C niż cytryna, a sproszkowana poprawia trawienie i pobudza apetyt. 

Podczas koleżeńskiej lekcji dowiedziano się także, że ojczyzną papryki jest Kolumbia, a do Europy przywiózł nasiona  Diego Alvaraez Chanca, towarzyszący drugiej wyprawie Kolumba w 1493r. - autor pierwszego dokumentu opisującego florę i faunę Ameryki.

Paprykowy zespół przygotował dla wszystkich kolorowankę, labirynt oraz bardzo ciekawy komiks z papryką w roli głównej. Za najładniejszy rysunek papryki czworo dzieci otrzymało przygotowane nagrody.

Na zakończenie odbyła się pikantna uczta: paprykowa pizza, smaczne koreczki paprykowo-pomidorowo-oliwkowo-serowe oraz świeże papryki różnego kształtu i koloru.

Na pamiątkę tego dnia każdy uczeń otrzymał paprykowy breloczek.

Paprykowy Dzień przyniósł wszystkim wiele nowych wiadomości, a także radości i pozytywnych emocji.

Mirosława Skalna