A A A

WARSZTATY EKOLOGICZNE

Program „EkoPaka – zamykamy obieg surowców” to ogólnopolski projekt edukacji ekologicznej, skierowany do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i realizowany poprzez zajęcia w bibliotekach publicznych. Pod hasłem „EkoPaka – Zamykamy Obieg” biblioteki pokazują zamknięty obieg surowców, aby najmłodsi zrozumieli, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego. „Eko-Paka” pozwoli wprowadzić małych odbiorców w zagadnienia ważne z punktu widzenia wychowania odpowiedzialnego i wrażliwego ekologicznie konsumenta.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej Filia nr 11 w Słupsku zaplanowała przeprowadzenie kilku zajęć ekologicznych i zaprosiła na nie uczniów klasy 3c.

Na pierwszym spotkaniu, dnia 2 lutego, trzecioklasiści poznali recykling tworzyw sztucznych.
Odkryli, jak powstają tworzywa, jakie opakowania są z nich produkowane, gdzie wyrzucać odpady z tworzyw sztucznych oraz jak poddać je recyklingowi. Wiadomym jest, iż recykling tworzyw sztucznych pomaga ograniczyć negatywny wpływ na środowisko i trzeba to uświadamiać już najmłodszemu pokoleniu, bo to ich nawyki będą kształtować świat.

W ramach ekologicznych zajęć w bibliotece, uczniowie obejrzeli bajkę  edukacyjną pt. „Rady na odpady”, a następnie przystąpili do wykonania prostych, a jakże ciekawych zabawek z plastikowych butelek. Zajęcia przeprowadzone przez panią Magdalenę Owczarek, pokazały, jak dzięki recyklingowi odpadów plastikowych może powstać coś ładnego i nowego.

Mirosława Skalna