A A A

LAPBOOKI

Lapbooki – zachęcamy dzieci do czytania, zdobywania i porządkowania wiadomości!

Ciekawym  narzędziem pracy, które pozwoliło na  urozmaicenie dzieciom nauki okazał się lapbook.

Realizowaliśmy w klasie tematykę związaną z dinozaurami. Do gromadzenia wiedzy na ten temat, doskonale przydała się tutaj teczka interaktywna-lapbook - “książka na kolanach”.

Lapbooka można zrobić z dowolnego przedmiotu, na dowolny temat. To pomoc dydaktyczna bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych.

Do zrobienia lapbooka potrzebna jest teczka typu manila, którą zaginamy do wewnątrz do formatu nieco większego niż A4. Zaginamy boki do  środka. Powstaje w ten sposób teczka-teatr, z otwieranymi kurtynami.

W środku i na zewnątrz umieszczamy rysunki, teksty dotyczące realizowanego tematu w formie wymyślonej przez autora (liczy się kreatywność). Oczywiście istnieje możliwość rozbudowania lapbooka o dodatkowe kartki w miarę potrzeb.

Dziecko uporządkowuje wiadomości, grupuje je, umieszcza w ciekawej formie graficznej (rozkładane książki-harmonijki, ukryte sekrety, karty pracy, mapy, kieszonki). Ilu autorów,  tyle różnych pomysłów i rozwiązań.

Przy tworzeniu lapbooka dzieci czytają, poszukując informacji na dany temat. Zachęcamy do wykorzystania tej metody pracy. Naprawdę warto!

Wychowawczyni klasy 1b: Renata Rzepecka

 

Wystawa naszych lapbooków znajduje się w Bibliotece Pedagogicznej w Słupsku, a zdjęcia prac zamieszczono na stronie facebook Biblioteki : )
Serdecznie zapraszamy.