A A A

DZIEŃ RUMIANKU

Od drugiego półrocza uczniowie klasy 3c rozpoczęli kontynuację klasowego mini programu edukacyjnego Zdrowo jem, więcej wiem. W pierwszym półroczu trzecioklasiści przygotowali 7 lekcji na temat zdrowotnych właściwości warzyw i owoców w codziennej diecie, uczyli się zasad zdrowego odżywiania, poznali piramidę zdrowia. Wszystko to w oparciu o samodzielnie przygotowane wiadomości, prezentacje multimedialne, krzyżówki, rebusy, puzzle, zagadki i rozmaite konkursy z nagrodami. Lekcje wieńczono zawsze zdrowym poczęstunkiem przygotowywanym w domu przy pomocy rodziców.

Drugie półrocze to przygotowanie 7 lekcji na temat różnych ziół, ich właściwości zdrowotnych, zastosowaniu w medynie. To też zachęcenie rówieśników do uprawy niektórych roślinek  na domowym parapecie czy też w przydomowym ogródku.

Dnia 21 marca, cykl „ziołowych lekcji” rozpoczęła grupa w składzie: Grześ Bednarz, Kamil Fortuński i Marcel Mońko. Był to DZIEŃ RUMIANKU i obowiązywał strój w kolorze żółtym, zielonym lub białym. Chłopcy świetnie przygotowali się do zajęć, pokazano i omówiono prezentację multimedialną na temat ogólnej charakterystyki rumianku, działania leczniczego, zastosowania. Wąchano suszony rumianek, mydło rumiankowe, chusteczki nawilżane dla dzieci, kremy, maści rumiankowe, olejki itp. Rozwiązywano krzyżówkę, układano puzzle. W trakcie lekcji, każdy uczeń wykonywał kwiat rumianku do klasowego ozdobnego koszyka. Na zakończenie odbyła się degustacja rumiankowej herbaty z odrobiną soku z dzikiej róży (dla chętnych, nie bardzo lubiących sam rumianek) oraz maślanych herbatniczków z rumiankiem (wg. przepisu pani Moniki Fortuńskiej).

Było ciekawie, radośnie i pysznie. Prowadzący spisali się na medal!

Mirosława Skalna